Ako si vybrať detský bicykel

Výber detského bicykla je jedným z najťažších. Bicykel musí byť ľahké, ľahko ovládateľné a zároveň odolné. Je potrebné vybrať také, z ktorého dieťa rýchlo nevyrastie a bude sa mu páčiť. Na trhu je dostupná veľa rôznych farebných variantov. Pre správny výber je potrebné sledovať veľkosť bicykla, výšku a materiál rámu a samozrejme aj typ bŕzd. To všetko bude v tomto článku postupne popísané a vysvetlené.


Veľkosť, respektíve priemer kolesa, sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí medzi 12 "až 26". Veľkosť kolesá sa určuje podľa výšky postavy alebo rozkroku. Výška rozkroku sa meria po vnútornej hrane stehien. Nie príliš presne sa dá veľkosť bicykla odhadnúť aj podľa veku dieťaťa. Tu bude popísaný výber bicykla podľa výšky postavy dieťaťa. Pre deti s výškou postavy medzi 82 a 100 cm je odporúčaná veľkosť kolesa 12 ". Pre deti s výškou postavy medzi 98 a 106 cm sú vhodné kolesá 14 ". Kolesá 16 "sú vhodné pre deti s výškou postavy medzi 104 a 122 cm. Deti s výškou postavy medzi 120 a 130 cm by mali mať 20 "detské bicykle. Pre staršie deti s výškou postavy medzi 127 a 142 cm sú doporučované kolesá 24 ". Najväčší detské bicykle, 26 ", sú pre deti s výškou postavy medzi 140 a 158 cm.


Ďalším dôležitým parametrom pri výbere bicykla, ktorý nesmie byť zanedbaný, je výška rámu. Ideálna výška rámu je v úrovni pásu dieťaťa. Ak je dieťa malé a neovláda ešte príliš dobre techniku ​​jazdy na bicykli, je pri výbere dôležité dbať najmä na to, aby bez problémov dosiahlo na zem. Materiál rámu záleží na tom, ktorý bude dieťaťu vyhovovať. Na trhu sa ponúkajú rámy oceľové a duralové. Oba majú svoje výhody a nevýhody, preto je lepšie, keď si dieťa vyskúša koleso ešte pred kúpou. Oceľový rám má nevýhodu v tom, že je ťažký a ľahko podlieha korózii. Na druhú stranu je vysoko odolný a má nižšiu cenu. Duralový rám je síce drahší ako oceľový, ale za to ľahšie pri zachovaní rovnakej pevnosti, akú má oceľový rám.


Pri výbere sa nesmie zabúdať ani na brzdy. Dnes sú najbežnejšie variantom tzv. "Véčkovej brzdy" (V-brake). Fungujú tak, že pritláčajú gumové plochy na ráfik a tým spomaľujú koleso. Sú lacné a ľahko vymeniteľné. Problémy môžu pôsobiť za vlhka, kedy ich účinnosť klesá. Na trhu sú k dostaniu aj kotúčové brzdy. Počasie na ich funkčnosť síce nemá vplyv, ale sú náročné na údržbu.

Fotka od Isa KARAKUS z Pixabay

Ako vyrazíte na cestu, nezabudnite dieťa opatriť ochrannými prvkami. Úplným základom je cyklistická prilba, ktorú by nemal zabúdať žiaden cyklista. Na trhu je dostupných niekoľko variantov, výber je široký aj v detských cyklistických prilbách. Nezabudnite na to, že cyklistické prilby sú pre deti do 18 rokov povinné. Medzi ďalšie patria rôzne reflexné nášivky, pásky a vesty. Zabezpečia, že dieťa bude na ceste vidieť za každého počasia. K menším detským kolesám sa tiež pridáva reflexné zástavku, ktorý sa upevňuje k stredu zadného kolesa.

Fotka od Besno Pile z Pixabay

Vložené: 10.01.2020

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!