Cyklotrasa Abranovce - Gelnica

Trasa začína v obci Abranovce, odkiaľ pôjdete smerom na obce Kokošovce, Dulova Ves a cez Prešov do obcí Cemjata, Rokycany, Bajerov, Žipov a Margecany. U nich leží vodná nádrž Ružín. Ďalej potom pôjdete do obcí Jaklovce a Gelnica. Tu sa nachádza zrúcanina Gelnického hradu.

Tento pôvodne kráľovský hrad bol zrejme vybudovaný v 13. storočí na ochranu kráľovských regálních práv, a to najskôr po tatárskom vpáde. V polovici 15. storočia bol hrad v rukách Jiskrovcov. Po ich porážke hrad aj bane daroval kráľ rodine Zápoľských. V čase nepokojov a bojov o uhorský trón medzi Jánom Zápoľským a Ferdinandom I. bol hrad značne poškodený. Po porážke Zápoľského ho kráľ daroval Alex Thurzovi (1531), ktorý zničený objekt opravil. Vymretím Thurzovcov po meči prešiel hrad v roku 1636 do rúk šľachtickej rodiny Csákyů. V období stavovských povstaní hrad často menil majiteľov a bol svedkom mnohých bojov, ktoré sa mu nakoniec stali osudnými. V roku 1685 vyhorel a začal chátrať. Proces zániku urýchlila ešte v 19. storočí stavba mestskej radnice, ktorá bola postavená z kameňa získaného zo zrúcaniny.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 52 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!