Cyklotrasa Bacúch - Dedinky

Národný park Nízke Tatry je jedným z deviatich národných parkov na slovenskom. Národný park a jeho ochranné pásmo chráni celé horské pásmo Nízkych Tatier. Najvyššia hora parku je Ďumbier a meria 2043 m.n.m .. Na hranici ochranného pásma národného parku Nízke Tatry leží dedina Bacúch, v ktorej začína aj táto trasa. Odtiaľ budete pokračovať ďalej cez dediny Polomka, Závadka nad Hronom, Heľpa, Pohorelá a Šumiac až do národného parku Slovenský raj. Slovenský raj je známy svojimi roklinami a kaňonmi. Nachádza sa tu tiež veľa vodopádov. Ten najvyšší meria 75 m a hovorí sa mu Závojový vodopád. Nachádza sa v sokolieho dedine a rovnako ako väčšina ostatných je prístupný len pre peších.


Slovenským rajom budete pokračovať až k Dobšinskej ľadovej jaskyni. Táto jaskyňa je najväčšia zaľadnenia jaskýň na Slovensku. Vchod do jaskyne leží vo výške 968 m.n.m. a je prístupný len peším po modrej turistickej ceste. Jaskyňa je dlhá 1388 m a verejnosti je sprístupnené iba okruh dlhý 475 m. Jaskyňa bola objavená v roku 1870 a v roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe elektricky osvetlená. Dobšinská ľadová jaskyňa bola pôvodne prepojená so Stratenskou jaskýň. Osamostatnili sa až po zrútení jaskynného stropu. Zaľadnené sú iba vstupnej časti jaskyne, kam prístup prechladnutia vonkajší vzduch. Zadná a spodná priestory sú bez ľadu so zvetranými kvapľovými útvarmi.


Od ľadovej jaskyne sa vydáte ďalej údolím rieky Hnilec, ktoré je národnou prírodnou rezerváciou Stratená. Súčasťou tejto rezervácie je aj Stratený kaňon, ktorým budete prechádzať. Nachádza sa blízko obce Stratená a je 2 km dlhý. Celá úžina je obklopená majestátnymi vápencovými skalami a vedie tadiaľto asfaltová cesta neprístupná motorovým vozidlám. Po celej ceste sú informačné panely, kde sa dozviete niečo o geológii, faune, flóre a histórii. Kaňonom budete pokračovať do dediny Stratená a odtiaľ ďalej do Dobšinskej Maši k vodnej nádrži Palcmanská Maša, ktorú obídete až do cieľa, dedine Dedinky. Obec vznikla zlúčením dedín Imrochovce a Štefanovce. Palcmanská Maša je najväčšia vodná nádrž na území Slovenského raja, plocha nádrže je 85 ha. Voda z nádrže je odvádzaná tunelom pod Dobšinským kopcom do prečerpávacej vodnej elektrárne v Dobšinej. Elektráreň sa stala prvou väčšou prečerpávacej vodnej elektrárňou na slovenský. V prevádzke je od roku 1953.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 75 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!