Cyklotrasa Banská Štiavnica - Banská Štiavnica

Trasa sa začína na ulici Vodárenská v Banskej Štiavnici u turistického rozcestníku. Odtiaľ pokračuje ďalej ku Starému zámku. Starý zámok, čiže Mestský hrad je zachovalý hradný komplex nachádzajúci sa v centre mesta. Bol postavený v 12. storočí, pôvodne však bol kostolom. Prestavba prebehla na prelome 15. a 16. storočia. Je národnou kultúrnou pamiatkou a slúži ako sídlo vlastivedného múzea a Slovenskom baníckeho múzea. Od Starého zámku trasa vedie ďalej k múzeu Kammerhof. Tu sa nachádza expozícia baníctva na Slovensku. Budova múzea je najcennejším pamiatkovým objektom v meste. Bol postupne budovaný už od 12. storočia. V 16.storočí sa stal sídlom Hlavného komorskogrófskeho úradu, ktorý riadil baníctvo najbohatšieho banského rudného regiónu, dnešnú stredoslovenskú banskú oblasť.


Kúsok od múzea sa nachádza dedičná štôla Glanzenberg. Štôla je jednou z najstarších v regióne. Dedičné štôly slúžili k odvodnenie šácht. Názov dedičná je odvodený od toho, že ho budovali generácie baníkov. Túto štôlňu preslávili najmä návštevy niekoľkých panovníkov a cisárskej návštevy z viedenského dvora. Štôla sa nachádza blízko parku a penziónu Kachelman na Kammerhofskej ulici. Odtiaľ trasa pokračuje k arboréte Kysihýbel. Toto arborétum bolo založené na výskum introdukcie a pestovania cudzokrajných lesných drevín. Založili ho v r. 1900-1913, bezprostredne po vzniku Ústrednej lesníckej výskumnej stanice.


Od arboréta cesta pokračuje okolo rieky Jasenica do obce Banský Studenec, ktorá leží pri Veľkom Studenského jazere. Inak sa mu tiež hovorí Veľkej Kolpašské jazero. Je to umelá nádrž, takzvaný tajch, ktorá bola budovaná v 18. storočí pre banské potreby. Vedľa veľkého jazera sa nachádza aj malé, ktoré sa v súčasnej dobe používa predovšetkým na rybolov. Veľké jazero slúži na kúpanie a rekreáciu. Novo u neho bola vybudovaná moderná pláž s mólom. Z Banského Studenca cesta pokračuje ďalej do dediny Kysihýbel a Banská Belá. Z Banskej Belej cez dedinu Jergištolňa do Dolnej botanickej záhrady v meste Banská Štiavnica. Zakladateľ botanickej záhrady v Banskej Štiavnici je Rudolf Feistmantl. Celková plocha botanickej záhrady je 3545 ha a v súčasnosti tu môžeme vidieť 220 druhov drevín.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 25 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!