Cyklotrasa Banská Štiavnica - Svätý Anton

V údolí Štiavnických vrchov sa rozkladá mesto Banská Štiavnica. Historická časť mesta patrí už niekoľko rokov na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Na účely ťažby bola v okolí mesta vybudovaná sústava umelých jazier a zberných kanálov zvaných tajchy. Ťažilo sa tu zlato a striebro. V meste sa nachádzajú dva zámky. Starý zámok, čiže Mestský hrad je zachovalý hradný komplex nachádzajúci sa v centre mesta. Bol postavený v 12. storočí, pôvodne však bol kostolom. Prestavba prebehla na prelome 15. a 16. storočia. Je národnou kultúrnou pamiatkou a slúži ako sídlo vlastivedného múzea a Slovenskom baníckeho múzea. Nový zámok bol postavený v 16. storočí ako veža na obranu proti Turkom. Je to šesťpodlažných renesančná budova so štyrmi baštami a strieľňami. Teraz slúži ako sídlo Slovenský banského múzea.


Z Banskej Štiavnice sa vydáte okolo banského múzea v prírode do Štiavnické Bane a odtiaľ okolo Vindšachtského a Počúvadlianskeho jazera do dediny Počúvadlo. Odtiaľ pôjdete smerom na obce Baďan, Klastava a Beluj. Potom chránenou krajinou oblasťou Štiavnických vrchov do Prenčova a cez dedinu Pivovar do obce Svätý Anton k rovnomennému kostolu. Tento kostol bol postavený roku 1744 v barokovo-klasicistickom štýle. Ku kostolu patrí aj rozsiahly anglický park. Jedná sa o národnú kultúrnu pamiatku a je prístupný verejnosti. Hovorilo sa, že kostol bol postavený tak, aby symbolizoval kalendárny rok. Mal štyri brané ako štyri ročné obdobia, dvanásť komínov ako dvanásť mesiacov, päťdesiat dva izieb ako je týždňov v roku a 365 okien ako je dní v roku. Bohužiaľ po prestavbe už to tak nie je.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 40 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!