Cyklotrasa Beňuš - Bacúch

Tento okruh vedie cez národný park Nízke Tatry. Začína v dedine Beňuš v údolí rieky Hron. Národný park a jeho ochranné pásmo chráni celé horské pásmo Nízkych Tatier. Najvyššia hora parku je Ďumbier a meria 2043 m.n.m.. Z Beňuš vedie trasa do obcí Filipovo, Bujakovo, Zadné Halny a ďalej do Mýta pod Ďumbierom. Odtiaľ pokračuje ďalej údolím rieky Šťiavnické do obcí Jarabá a Čertovica. Čertovica je zároveň sedlo, ktoré spája Bocianska dolina a Liptov s dolinou Štiavničky a Hornom Pohronie. Zároveň oddeľuje Ďumbierske Tatry na západe a Kráľovohoľské Tatry na východe. Má nadmorskú výšku 1232 m.n.m.. Z Čertovice trasa vedie obcami Vyšná Boca, Nižná Boca, Malužiná a okolo Kráľová Lehota do dediny Svarín.


Z dediny Svarín vedie trasa údolím rieky Čierny Váh po hranici národného parku až do dediny Čierny Váh, u ktorého sa nachádza aj rovnomenná vodná nádrž. Bola vybudovaná na strednom toku Čierneho Váhu v 2. polovici 20. storočia v nadmorskej výške 733 m. Vodné dielo sa skladá z dvoch nádrží, pričom horná nádrž bola vybudovaná na krasovej plošine Vyšné Sokoly v nadmorskej výške 1160 m. Voda sa prečerpáva z dolnej nádrže do hornej a podzemnými prívody prechádza cez turbíny. Prečerpávacia vodná elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu na Slovensku. Elektráreň bola uvedená do prevádzky v roku 1981.


Z dediny Čierny Váh trasa pokračuje ďalej údolím rieky Ipoltica až do dediny Ráztoky. Odtiaľ potom cez dediny Heľpa, Závadka nad Hronom a Polomka až do dediny Bacúch.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 98 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!