Cyklotrasa Biela hora - Strážne

Trasa sa začína pri vodnej nádrži Zemplínska šírava a vedie až k maďarským hraniciam. Nádrž je druhou najväčšou na slovenskom a patrí medzi najobľúbenejšie rekreačné oblasti. Dĺžka nádrže je 11 km, šírka 3,5 km a priemerná hĺbka 9 m. Nádrž bola postavená v rokoch 1961 až 1965. V okolí nádrže sú počas roka merané tie najväčšie teploty na slovenský. Z Michalovce pôjdete ďalej do obcí Lastomír, Budkovce a Slavkovce. Blízko obce sa nachádza Slavkovskej Slanisko, ktoré je prírodnou rezerváciou. Územie predstavuje u nás v súčasnosť už ojedinelom ukážku subhalofilnej vegetácie slanistej stepi oblasti Panónskej máj, ktorá je geneticky spojená s kultúrnou činnosťou človeka a reprezentuje v oblasti Panónskej kvitnutia typické Pasienky. Je veľmi cenným vedecko-výskumným a študijným objektom a Súčasný prináleží k charakteristickým, pre Dánov oblasť typickým prírodných-krajinárskym prvkom.

Ďalej pôjdete smerom na Zemplínskej Kopčany, Malé a Veľké Raškovce a Kucan. Tie sa nachádzajú na hraniciach chránenej krajinnej oblasti Latorica. Chránenou krajinnou oblasťou je od roku 1990 a má rozlohu 15 620 hektárov. Oblasť sa rozkladá okolo rieky Latorica a riek Ondava a Laborec. je tu sústava ramien obklopená lesmi a mokrade. Hlavným predmetom ochrany je vzácna biocenóza vody a močiarov, ktorá nemá na slovenskom obdobu. Z Kucan pôjdete smerom na obce Brehov a Zemplín. Tu sa nachádza hrad župný hrad postavený v 13. storočí. Tento už schátraný hrad dal názov celému regiónu. V dnešnej dobe sú tu už len zvyšky základov hradu, ktoré postupne zarastajú vegetáciou. Zvyšky sa nachádza na vyvýšenine nad riekou Bodrog. Hrad bol zničený v 19. storočí.

Zo Zemplína budete pokračovať ďalej do obcí Streda nad Bodrogom a Veľký Kamenec. Narazíte tu na ďalšiu zrúcaninu hradu. Ten bol postavený v 13. storočí. V 17. storočí ho však zbúralo cisárske vojsko a odvtedy nebol obnovený.


Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 70 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!