Cyklotrasa Borka - Turňa nad Bodvou

Blízko Borčianské planiny leží mesto Borka, v ktorom začína táto trasa. Odtiaľ pôjdete Baksovou a Zádielska dolinou. Zádielska dolina je súčasťou Slovenského krasu. Bola vytvorená Blatným potokom vo vápencových vrstvách. Tento potok tu navyše vytvára malé vodopády a kaskády. Táto neobvyklá krasová tiesňava je dlhá cez 3 km a miestami je široká len 10 m. Vápencové steny tu dosahujú výšku až 310 m. Zádielská dolina je najhlbšieho tiesňavou na slovenskom a je orientovaná od severu na juh. V súčasnosti je v Zádielska údolí známych asi 120 jaskýň.

Po prejdení oboch dolín pôjdete do dediny Hačava, za ktorou sa nachádza Hájske dolina spolu s nádhernými Hájskými vodopádmi. Cesta dolinou bola postavená vojakmi v roku 1912. Dĺžka Hájske doliny a krasové tiesňavy je približne 6,5 km. Hájske potok v tejto doline od Čertova mosta vytvára sústavu perejí, kaskád a 10-tich vodopádov. Čertov most je 10 m široký a má 100 m až 150 m vysoké skalné steny. Hájske vodopády nie sú len dielom prírody, ale aj dielom ľudských rúk, pretože sa v miestach Hajská doliny nachádzali v minulosti malej travertínové bane a lomy. Dĺžka Hájskeho potoka je približne 14 kilometrov a je ľavostranným prítokom rieky Turňa. Vodopády sú vysoké 1 až 7 m a najväčší je Veľký Hájske vodopád.

Po prejazde Hájske doliny dorazíte do obce Háj a odtiaľ budete pokračovať ďalej smerom do Turňa nad Bodvou. U nej sa nachádza zrúcanina Turnianskej hradu. Ten bol postavený približne v 13. storočí, avšak niektoré písomnosti uvádzajú, že malý hrad tú stál už v 12. storočí. V minulosti slúžil k ochrane cesty z Gemera na Spiš. V 14. storočí došlo k oprave a rozšíreniu hradu. V roku 1685 však bol hrad zbúraný a odvtedy zostal bez povšimnutia. Hrad je voľne prístupný verejnosti.

Náročnosť cyklotrasy: Snadná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 25 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!