Cyklotrasa Bratislava - Malacky

Bratislavský hrad patrí bez pochýb medzi najvýznamnejšie pamiatky na slovenský. Preto tu začína táto trasa, ktorá vedie až do obce Malacky cez ďalší významný hrad, a to Devínska. Prvá písomná zmienka o Bratislavskom hrade pochádza z roku 907. Jeho história je veľmi bohatá, za zmienku rozhodne stojí to, že Mária Terézia tu vychovala svojich 16 detí. Hrad bol tiež kráľovským hradom Uhorska, kde boli uchovávané korunovačné klenoty. V roku 1811 tu vypukol veľký požiar. Hrad bol natoľko zdevastovaný, že sa uvažovala dokonca o jeho zbúraní. A to až do roku 1954, kedy začala rozsiahla rekonštrukcia. Hradu sa týka niekoľko zaujímavostí, napríklad socha Svätopluka na Čestnom nádvorí alebo tajná chodba vedúce až do Viedne.

Na trase z Bratislavy narazíte na niekoľko zaujímavostí, napríklad Žigmundovu a Leopoldovu bránu, zvyšky vodné veže, Mauzóleum Chatama Sofera, botanickú záhradu Univerzity Komenského a vodárenské múzeum. Po Devínskej ceste dorazíte až do Devína. Devín leží na sútoku rieky Dunaj a Morava. Je tu i prístav. Zrúcanina Devínského hradu sa týči priamo nad sútokom oboch riek. Tento gotický hrad sa týči nad sútokom Dunaja a Moravy. Hrad má veľmi bohaté dejiny. Pôvodné hradisko tu bolo už v 9. storočí. Podľa archeologického prieskumu bol hradný vrch osídlený už v dobe kamennej. Bol významnou križovatkou ciest, ktorú ako vojenskú základňu používali Rimania v 2. storočí. Hrad mal počas svojej existencie veľa vlastníkov a v 18. storočí začal chátrať. V dnešnej dobe je hrad zrekonštruovaný a nachádza sa tu expozícia z minulosti Slovanov.

Z Devína pôjdete okolo rieky Moravy smerom na obce Devínska Nová Ves, Zohor, Láb a Malacky


Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 46 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!