Cyklotrasa Bratislava - Myjava

Trasa sa začína na okraji Bratislavy. Tu môžete navštíviť Bratislavský hrad. Hrad sa týči na ľavom brehu Dunaja. Celému hradnému komplexu dominuje stavba bývalého kráľovského paláca. Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky na slovenský. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 907. Jeho história je veľmi bohatá, za zmienku rozhodne stojí to, že Mária Terézia tu vychovala svojich 16 detí. Hrad bol tiež kráľovským hradom Uhorska, kde boli uchovávané korunovačné klenoty. V roku 1811 tu vypukol veľký požiar. Hrad bol natoľko zdevastovaný, že sa uvažovala dokonca o jeho zbúraní. A to až do roku 1954, kedy začala rozsiahla rekonštrukcia. Hradu sa týka niekoľko zaujímavostí, napríklad socha Svätopluka na Čestnom nádvorí alebo tajná chodba vedúce až do Viedne. Socha veľkomoravského vladára Svätopluka bola na nádvorí umiestnená až v roku 2010. Od sochy je nádherný výhľad na Dunaj, Petržalku a pri dobrej viditeľnosti až na vrcholky 100 km vzdialených rakúskych Álp. Krásny výhľad je tiež zo 47 metrov vysoké Korunný veže. Výstup na ňu je súčasťou prehliadky hradu. Ďalšou zaujímavosťou je tajná chodba vedúce až do Viedne, ktorá sa údajne nachádza pod hradný studňou. Legenda hovorí, že Mária Terézia raz pozvala do svojho sídla aj tých, ktorí sa proti nej chystali zosnovať sprisahania. Keď hostia popili viac omamných nápojov, ako zvládli, nechala ich preniesť do hradných komnát, kde sa premenili na kameň. Kamene potom dala panovníčka nahádzať do hradnej studne, čím navždy zanikli podzemné priestory pod hradom vrátane tajnej chodby, ktorá údajne z Bratislavského hradu viedla až do Viedne. Všetko je legenda, existenciu tajnej chodby sa doteraz nepodarilo dokázať.

Z mestskej časti Rača pôjdete cez chránenú krajinnú oblasť Malé Karpaty a po zelenej a červenej turistickej značke až do obce Sološnica. Zo Sološnica dôjdete až do Plaveckého Podhradia. Tu sa nachádza hneď niekoľko zaujímavostí. Plavecká jaskyne, zrúcanina Plaveckého hradu a zámok Plavecké Podhradie. K Plavecké jaskyni dôjdete po modro označenej turistickej ceste, ktorá vedie až k zrúcanine Plaveckého hradu. Jaskyňa je prírodnou pamiatkou a nachádza sa na území národnej prírodnej rezervácie Pohanská. Ide o tzv. Korózne jaskyni, ktorá je dlhá 717 m. História jaskyne siaha až do roku 1790, kedy ju nechal sprístupniť rod Pálffyovcov. Tí ju využívali ako skladisko. Do jaskyne je však aktuálne verejnosti vstup zakázaný, a je sprístupnená len raz v roku. Ďalšou zaujímavosťou je zrúcanina Plaveckého hradu. Zrúcanina je súčasťou tzv. Plaveckého krasu, teda chránenej krajinnej oblasti, v ktorej sa nachádza niekoľko krasových útvarov a jaskýň. Veľa jaskýň je vzájomne prepojených, preto je veľmi pravdepodobné, že v minulosti tvorili súčasť hradného podzemia a používali sa ako únikové chodby z hradu. Hrad bol postavený v 13. storočí ako kráľovský. V roku 1398 bol hrad v majetku Stibor zo Stiboríc. V 2 polovici 16. storočia boli vykonané renesančný úpravy. Ďalšími majiteľmi boli napríklad Szerédiovci a Fuggerovcami. Od roku 1641 potom Pálffyovci. V roku 1707 bol hrad poničený. Zámok Plavecké Podhradí je renesančná stavba so 4 krídlami, ktoré obklopujú nádvorí. Zámok bol postavený v 17. storočí a patril rodine Pálffym. Až do dnešnej doby si zanechal svoju pôvodnú podobu. V dnešnej dobe je v zámku umiestnený štátny archív. K zámku bol v 18. storočí pridaný rozsiahly park.

Z Plaveckého Podhradia pôjdete do obcí Plavecký Mikuláš, Plavecký Peter, Prievaly, Cerová, Jablonica, Osuské a Hradište pod Vrátnom. Odtiaľ ďalej smerom na obce Brezová pod Bradlom, Priepasné, Polianka a Myjava.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 94 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!