Cyklotrasa Brezno - Čierny Balog

Trasa začína pri železničnej stanice v meste Brezno. Odtiaľ trasa pokračuje údolím rieky Hron do dedín Piesok, Chvatimech, Štiavnička a Lopej. Odtiaľ k rázcestí Pod Čelnom a ďalej po žltej turistickej značke ku Kelemenovu tunelu a Predajnianským vodopádom. Kelemenov tunel bol vybudovaný v roku 1928 a v roku 1971 rozšírený na dĺžku 41 metrov. Pri vstupe do tunela sa nachádza aj pamätná tabuľka jeho vybudovanie. Tunel sej volá po svojom autorovi Ing. Vojtěchovi Kelemen. Pôvodne bol vybudovaný pre odvoz dreva konskými poťahmi. Blízko tunela sa tiež nachádza prírodná pamiatka Predajnianske vodopády. Vodopády sa nachádza vo výške 730 m.n.m. v skalnej úžine Moréna. Tieto kaskádovité vodopády sú tu dva, prvý dosahuje výšku 5 m a druhý približne 2,5 m. V blízkosti vodopádov sa nachádza aj mal kamenné more.

Od vodopádov pôjdete ďalej k Sedlo pod Kolb, Žliabky a chate pod Hrbom. Odtiaľ k rázcestí Včelinec a Starý Majer. Z neho pôjdete po zelenej turistickej značke do obcí Strelníky, Povrazník a cez rázcestí Veľká Zolná ďalej do dedín Ponická Huta, Dúbravica, Čačina, Hrochoť a k rázcestí Hrochoťský mlyn. Odtiaľ pôjdete až do Očovej a ďalej smerom na obce Hradná, Dúbravy, Kostolná a Detva. Zdesí môžete navštíviť múzeum detvianskeho ľudového umenia. Z Detvy trasa pokračuje cez Sklárovo, Krivec I, Veľký Slanec, Hriňová a k vodnej nádrži Hriňová. Leží na hornom toku rieky Slatina a bola vybudovaná v roku 1965. Od nádrže pôjdete smerom na Vrchslatinu, Drábske a cez Veporské vrchy až do Čierneho Balogu. Tesne pred cieľom sa nachádza lesnícky skanzen.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 124 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!