Cyklotrasa Brezno - Kram

Tento náročný okruh začína a končí v meste Brezno. Medzi náročné patria najmä vďaka prudkému stúpanie na vrchol Žliabky, vystúpite tu do 1143 m.n.m.. Z Brezna pôjdete smerom na dediny Piesok, Štiavnička a Lopej odkiaľ pôjdete po žltej turistickej značke až ku Kelemenovu tunelu a Predajnianskemu vodopádu.

Tunel bol postavený v roku 1928 a je pomenovaný po jeho autorovi Ing. Vojtecha Kelemen. Bol postavený pre zjednodušenie odvozu dreva konskými povozy. V roku 1971 bol zrekonštruovaný a upravený pre prejazd nákladných automobilov. Po tejto úprave meria skoro 42 metrov. Tunely na lesných cestách sú na slovenskom ojedinelú stavbou a preto bol tento zaradený medzi technické pamiatky. Pod tunelom sa nachádza kaskádovité vodopády potoka čelne. Sú to Predajnianske vodopády. Jedná sa o dvojicu vodopádov v doline Predajnianske čelne. Vodopády sa nachádza v skalnej úžine zvanej Moréna. Prvý vodopád dosahuje výšku 5 m a druhý vodopád približne 2,5 m. V roku 1991 boli vodopády zaradené medzi prírodné pamiatky.

Od Kelemenová tunela pôjdete ďalej po žltej turistickej značke k rázcestí Sedlo pod Kolba a ďalej cez vrchol Žliabky na rázcestí chate pod Hrbom. Chata leží neďaleko geografického stredu Slovenska v nadmorskej výške 1 068 m. Od chaty pôjdete údolím Jelenovského potoka k vysokej peci Tri vody. V tejto peci sa kedysi vyrábalo surové železo a odlívali sa v nej železné trubky, kachle, riad a delové gule. Vysoká pec sa začala stavať v roku 1795 a do prevádzky bola uvedená začiatkom 19. storočia. V roku 1873 bola už táto pec zastaraná a výroba tak bola zastavená. Bola v prevádzke takmer 80 rokov. Pozostatky pece boli v roku 1974 zrekonštruované a zakonzervované. Pec je chránenou kultúrno-technickou pamiatkou. Zachovaná pec z lomového kameňa má pôdorys v základe 8,5 x 8,5 metra, rovnaká je aj výška. Kruhová šachta vnútri pece má priemer od 2,5 metra do 3 metrov.

Od vysokej pece pôjdete k rázcestí Na Stomp a do obce Krám. Odtiaľ potom ďalej do obcí Vrchdolinky, Drábské, Mazorníkovo a späť na vlakovú stanicu v Breznu.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 58 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!