Cyklotrasa Bystrá - Telgárt

U potoku Bystrianka leží dediny Bystrá a v nej štartuje trasa, ktorá vedie až do Telgártu. Z Bystré pôjdete k Bystrianskej jaskyni. Táto jaskyňa je najväčšou jaskynní južnej strany Nízkych Tatier. Je súčasťou Bystrianského krasu. Vchod do nej je 80 m nad potokom Bystrianka v kopci Biele bradlo. Jaskyňa má dĺžku 3 km, pre verejnosť je sprístupnených 750 m. Jaskyňa bola počas druhej svetovej vojny úkrytom pre niekoľko občanov z dediny Bystrá, ktorú obsadili nacisti. V jaskyni prežili 21 dní až do oslobodenia ich dediny. Dostať sa odtiaľ však nebolo ľahké, pretože Nemci vchod zamínovali. Súčasťou jaskyne je aj Liečebná sieň, v ktorej sa liečia deti s chorobami horných ciest dýchacích. Jedná sa o národnú prírodnú pamiatku. Od jaskyne pôjdete k rázcestí Chodorov vrch a odtiaľ ďalej do dedín Valaská, Hronec a okolo rieky Čierny Hron do dedín Krám, Čierny Balog, Jánošovka a Dobroč.

 Z Dobroč pôjdete po žltej značke k rázcestí Horný Boldiška a sedlo Chlipavica. Odtiaľ potom k sedlu Diel a ďalej po modrej k rozhľadni Zbojská. Súčasťou rozhľadne je kaplnka sv. Juraja. V prízemí sa tiež nachádza informačné tabule a expozícia o ochrane prírody a tunajších tradíciách. Na vrchol rozhľadne vedie 47 schodov. Od rozhľadne pôjdete smerom na Kopačno, k rázcestí Pekárovi jamy a ďalej po modrej k rázcestí Kučelach, sedlo Burda a Patiny. Odtiaľ okolo rieky Hronec ďalej do mesta Závadka nad Hronom. Ďalej do Heľpy a Pohorelej a cez Pohorelská Mašu po modrej ďalej do Šumiac a do cieľa cesty, Telgárt.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 83 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!