Cyklotrasa Častá - Kalinkovo

Trasa začína v Časté neďaleko hradu Červený Kamen. Nad obcou sa týči hrad Červený Kameň. Hrad tu bol postavený v 13. storočí a bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov. K stavbe hradu sa viaže jedna povesť. O mieste, kde ho postaviť, je dohaduje 12 mudrcov. 11 z nich navrhovalo, aby bol postavený na kopci Kukla, ktorý leží oproti hradu. Ten jeden, ktorý nesúhlasil, navrhol miesto, kde stojí hrad dodnes. Ten najmladší z mudrcov to navrhol preto, že je vraj kopec Kukla zhromaždiskom duchov a strašidiel, ktorým by mohol stavebný ruch vadiť. Vzhľadom k tomu, že väčšina rozhodla inak, hrad sa mal postaviť na kopci Kukla. Avšak hneď prvý deň, keď robotníci postavili veľkú časť základov a múrov, je dobré víly preniesli na protiľahlej kopec, kde stojí dodnes. Preto zasadla rada mudrcov znovu a hrad bol dostavaný na mieste, kam ho podľa povesti preniesli víly.

Z Časté pôjdete do obcí Dubová, Modra, Pezinok a Svätý Jur. V obci sa nachádza niekoľko zaujímavostí, napríklad Pálffyovská kaštieľ a Piaristický kláštor. Kaštieľ je renesančným sídlom postaveným v roku 1609. Podľa archeologického prieskumu však bola v tomto roku budova iba radikálne prestavaná. Pôvodná budova bola postavená v prvej polovici 13. storočia. V roku 1907 ho majiteľ venoval detskej nemocnici na rekonvalescenčných pobyty. V súčasnosti v ňom sídli vzdelávacie inštitúcie. Piaristický kláštor bol postavený po roku 1720. Od roku 1685 ho tu budovali piaristi a rozšírili ho aj o budovu gymnázia. Na stene kláštora sú taky inštalované slnečné hodiny. Tie pôvodné tu umiestnili mnísi. V roku 1985 ich zreštauroval akademický maliar Karel Drexler. Sú z glazovanej keramiky. Hodiny sú rozdelené na dve plochy: jedna plocha má hodinovej rozdelenie od 4. hodiny rána do 2. hodiny popoludní. Druhá plocha je "vesmírna" - človek preniká do vesmíru a spoznáva jeho tajomstvo. Označenie HK-1986 pripomína priblíženie Halleyovej kométy. Neďaleko obce sa tiež nachádza zrúcanina Biely Kameň. Jeho zrúcaniny ležia naproti bývalému veľkomoravskému hradisku. Hrad tu bol postavený v rokoch 1271 až 1274. Pri nájazdoch Tatárov bol prebudovaný z dreveného hradu. Hrad bol opustený už v roku 1663 a od tej doby chátra.

Ďalej pôjdete smerom na obce Ivanka pri Dunaji, Most pri Bratislave, Dunajská Lužná a Kalinkovo


Náročnosť cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 52 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!