Cyklotrasa Červený kláštor - Krivany

Trasa začína v Červenom kláštore pri poľských hraniciach. Nachádza sa tu kartuziánsky kláštor postavený v roku 1320. Kláštor leží blízko Pieninského národného parku. Kláštor začali budovať kartuziánští mnísi, ako druhý na Spiši. Svoje pomenovanie dostal podľa červených tehál. Okrem kartuziánov je jeho história spätá aj s kamaldulov. Obe spoločenstvá patrila k najprísnejším pustovníckym reholiam. Kláštor patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. Ďalej pôjdete do obcí Lesnica, Veľký Lipník a po modrej a žltej turistickej značke až do Vyšné Ružbachy. Nachádza sa tu hneď niekoľko zaujímavostí, napríklad travertínové jazierko, Medzinárodná sochárske sympózium a kúpele. Kúpele ležia blízko lesa a sú obklopené parkom. Sú tu zemitouhličité pramene patriaci k najvýdatnejším v Európe. V kúpeľoch je najznámejšou atrakciou travertínové jazierko nazývané Kráter. Má priemer 23 metrov a teplotu dvadsaťtri stupňov Celzia. Dominantou kúpeľov sú Švajčiarske domčeky a Biely dom. Ďalšia zaujímavosť sa nachádza na okraji obce, kde sa nachádza travertínový lom sa 104 sochami z travertínu od umelcov zo 14 krajín.

Ďalej pôjdete smerom na obce Kamienka, Jarabina, Litmanová a Stará Ľubovňa. Tu sa nachádza Ľubovniansky hrad postavený v 13. storočí. Hrad je postavený na vápencovom kopci a je čiastočne zrekonštruovaný. Hrad slúžil ako hraničný strážny hrad chrániaci obchodnej cesty do Poľska. Hrad počas svojej existencie prešiel mnohými úpravami.

Odtiaľ budete pokračovať smerom na Podsadek, Hajtovka, Plavnica, Šambron, Bajerovce a cez Torysa do cieľa cesty, dediny Krivany


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 95 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!