Cyklotrasa Devín - Šamorín

Trasa sa začína na sútoku riek Morava a Dunaj. Nad sútokom sa týči Devínsky hrad. Tento gotický hrad sa týči nad sútokom Dunaja a Moravy. Hrad má veľmi bohaté dejiny. Pôvodné hradisko tu bolo už v 9. storočí. Podľa archeologického prieskumu bol hradný vrch osídlený už v dobe kamennej. Bol významnou križovatkou ciest, ktorú ako vojenskú základňu používali Rimania v 2. storočí. Hrad mal počas svojej existencie veľa vlastníkov a v 18. storočí začal chátrať. V dnešnej dobe je hrad zrekonštruovaný a nachádza sa tu expozícia z minulosti Slovanov.

Z Devína pôjdete cez chránenú krajinnú oblasť Malé Karpaty do obce Karlova Ves, v blízkosti ktorej sa nachádza Bratislavská zoologická záhrada. Po ceste okolo Dunaja narazíte na niekoľko zaujímavých miest. Za zmienku rozhodne stojí Vodárenské múzeum, botanická záhrada Univerzity Komenského a Mauzóleum Chatama Sofera. Tesne predtým, než prejdete rieku Dunaj, pôjdete pod Bratislavským hradom. Celému hradnému komplexu dominuje stavba bývalého kráľovského paláca. Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky na slovenský. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 907. Jeho história je veľmi bohatá, za zmienku rozhodne stojí to, že Mária Terézia tu vychovala svojich 16 detí. Hrad bol tiež kráľovským hradom Uhorska, kde boli uchovávané korunovačné klenoty. V roku 1811 tu vypukol veľký požiar. Hrad bol natoľko zdevastovaný, že sa uvažovala dokonca o jeho zbúraní. A to až do roku 1954, kedy začala rozsiahla rekonštrukcia.

Po prejdení Dunaja pôjdete okolo sadov Janka Kráľa a odtiaľ k ďalšiemu mostu. Potom ďalej do obcí Hamuliakovo a Šamorín


Náročnosť cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 40 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!