Cyklotrasa Drábsko - Bátka

V okrese Brezno leží malá dedina Drábsko, v ktorej začína táto trasa. Odtiaľ vedie ďalej cez dediny Lom nad Rimavicou, Sekcia a okolo dediny Polianky do Zahrabiny a Kokavy nad Rimavicou. Odtiaľ pôjdete ďalej smerom na rázcestí Sedlo Chorepa. Blízko neho sa nachádza pomník. Ďalej pôjdete po červenej turistickej značke do obce Klenovec. Najvýznamnejšou pamiatkou je tu klasicistický kostol z roku 1787 s vnútením vybavením zo 14. storočia. V kostole sa nachádza baroková krstiteľnica z červeného mramoru. Z Klenovca pôjdete údolím okolo rieky Klenovská Rimava do obce Hnúšťa a odtiaľ po červenej značke k rázcestí Sedlo Brezina, okolo dediny Bradna až do Rovné. Odtiaľ pôjdete okolo rieky Blh do dedín Potok, Hrušovo až do Drienčan. Blízkosti tejto dediny sa nachádza Malá a Veľká Drienčanská jaskyne. Obe jaskyne sú prírodnými pamiatkami. Vchod do Veľkej jaskyne sa nachádza na príkrom svahu nad riekou Blh. Táto jaskyňa patrí medzi najdlhšie známe jaskyne Drienčanského krasu. Prvá zmienka o nej pochádza z roku 1808. Údajná dĺžka jaskyne je cez 50 m. Z genetického hľadiska ide o fluviokrasovú jaskyni. Jedná sa o veľmi významné zimovisko netopierov.

Z Drienčany pôjdete smerom na obce Teplý Vrch, Nové Bradna a Veľký Blh. Tu sa nachádza malý zámoček s priľahlým anglickým parkom a jazierkom. Okolní park bol postavený podľa projektu známeho zahradného architekta Henrika Nebiena. Kaštieľ patril až do roku 1934 Koháryovcům. Tí ho museli z dôvodu vysokých dlhov predať. V kostole je dodnes zachovaná kaplnka, v ktorej bolo 5 vzácnych obrazov v pôvodnej maľbe. Jeden z najznámejších z roku 1685 znázorňoval zajatí Štefana Koháryho Turkami. Dnes kaštieľ slúži ako domov Sociálnych služieb. Z Veľkého Blhu pôjdete smerom na Semsurov, Tomášovce a odtiaľ až do Bátka.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 80 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!