Cyklotrasa Fiľakovo - Hostice

Trasa začína na Fiľakovský hradu. Je to stredoveký hrad, z ktorého zostali už len ruiny. Hrad bol postavený v 12. storočí, avšak osídlenie tohto hradného návršia sa datuje už do roku 3500 pred Kr.. Čo sa týka majiteľov, hrad má bohatú históriu. V roku 1554 sa hrad dokonca dostal pod nadvládu Turkov. V roku 1593 však bol dobytý späť. V roku 1682 bol hrad dobytý, vypálený a spolu s ním bolo vyplienené aj mesto. Od tej doby hrad chátral, a to až do roku 1972, kedy sa začalo pracovať na konzerváciu ruín. Tiež prebehla rekonštrukcia Bebekovej bašty, v ktorej bola zriadená expozícia dejín hradu a mesta.

Z Fiľakovo pôjdete ďalej smerom na obce Šíd, Čamovce a do Šurice. Tu sa nachádza ďalšia zrúcanina, a to Soví hrad. Tento hrad je prírodnou pamiatkou od roku 1964. Predmetom ochrany je: Veľmi vzácny skalný útvar - geologický výtvor v mladovulkanickém teréne. Je tiež významným objektom pre archeologické a geologické bádania.

Od Šurice pôjdete do obcí Sasin a Hajnáčka, nad ktorou sa vo výške 356 metrov týči bývalý hrad Hajnáčka. Jedná sa o zrúcaninu gotického hradu postaveného v 13. storočí. Pôvodne hrad slúžil ako útočisko. Neskôr, okolo polovice 15. storočia, hrad dobudovali. V roku 1703 vyhorel a už ho neobnovili. Z hradu sa zachovali zvyšky múrov ťažko prístupnom najvyššej časti hradu s pravidelným palácom a podkovovitého baštou. Z diaľky nie je ani viditeľné, že tu kedysi stával hrad. Zrúcanina je voľne prístupná verejnosti.

Z Hajnáčka pôjdete cez obce Gemerský Jablonec, Dubno, Petrovce a Jestico až do cieľa cesty, Hostice.

Náročnosť cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 32 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!