Cyklotrasa Fiľakovo - Lom nad Rimavicou

Juhoslovenská kotlina je územie nachádzajúce sa okolo rieky Ipeľ. Je rozčlenený na tri časti: Ipeľská kotlina, Lučenská kotlina a Rimavská kotlina. Najvyšším vrcholom je Bukovina, meria 525 m.n.m.. V tejto kotline leží i mesto Fiľakovo a Fiľakovský hrad kde začína táto trasa. Hrad bol postavený začiatkom 13. storočia. V roku 1554 dobyli tento hrad osmanskí Turci a okupovali ho ďalších 40 rokov. Potom ho dobyli späť cisárski vojaci a v roku 1682 dobyl hrad kráľ Horného Uhorska spolu s 60 tisíckami Turkami. Hrad vyhorel a od tej doby je hrad v ruinách. Od roku 1972 však prebieha konzervácia hradných ruín. Tiež prebehla rekonštrukcia Bebekovy veže a po nej bola v hradu zriadená expozícia z dejín hradu a mesta.


Z hradu pôjdete smerom na Horní Babu a ďalej údolím okolo Babského potoka do obcí Trebeľovce, Mulk, Rapovce a Lučenec. Z Lučenca potom ďalej na Dolnou Slatinka, Kalinovo, Breznička, Zelené, Rovňany a Bystričku. Odtiaľ prídete do dediny Málinec, blízko ktorej sa nachádza rovnomenná vodná nádrž. Táto nádrž sa nachádza na rieke Ipeľ. Bola vybudovaná v rokoch 1989-1993. Slúži ako zásobáreň pitnej vody a na reguláciu rieky. Hrádza nádrže je 620 m dlhá a 48 m vysoká. Od nádrže pôjdete ďalej údolím rieky Ipeľ smerom na dedinu Dobrý Potok, Ipeľ, Vlčovo a cez dedinu Sekcia do cieľa cesty, obec Lom nad Rimavicou.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 71 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!