Cyklotrasa Gaboltov - Veľký Šariš

Trasa začína pri poľských hraníc v Gaboltove. Odtiaľ pôjdete do obcí Sveržov, Kružlov, Krivé, Richvald a Hertník. Ďalej po červenej turistickej značke do obcí Fričkovce, Osikov, Raslavice, Demjata, Tulčík, Záhradné a odtiaľ do Veľkého Šariša. Nad mestom sa týči zrúcanina rovnomenného hradu.

Hrad je unikátny tým, že patrí medzi najrozsiahlejšie stredoveké hrady na slovenský. Vďaka tomu je celý hradný vrch Národnej prírodnej rezervácií. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 hektára. Najstaršie osídlenie hradného kopca je preukázané nálezy neolitickej keramiky a štiepaných kamenných produktov. Ďalšie obdobie osídlenia hradu (od prelomu letopočtov po 4. storočí po Kr.) Preukazujú nálezy neskoro grafitové keramiky a liate bronzové spony. Postavený bol však niekedy počas 13. storočia. Hrad počas svojej existencie prešiel niekoľkými úpravami. Je postavený z miestneho andezitového kameňa so spevnenými pieskovcovými nárožiami. Centrom hradu bola hranolová veža a bol opevnený mohutnú múrov.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 61 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!