Cyklotrasa Hrachovo - Muráň

Na vlakovom nádraží v obci Hrachovo začína táto trasa. Odtiaľ pôjdete do obcí Vyšný Skálnik, Lukovištia a Ostrany. Blízko Ostran sa nachádza Malá a Veľká Drienčanská jaskyne. Malá jaskyňa sa nachádza na ľavom brehu rieky Blh a patrí medzi najdlhšie známe jaskyne Drienčanského krasu. Je známa tiež pod názvom Brožková pustovňa. Prvý popis jaskyne pochádza z roku 1808. Podľa nájdených zvyškov kostí bola jaskyňa obývaná v mladšej dobe bronzovej. Jaskyňa bola vytvorená prúdiacimi podzemnými krasovými vodami. Je dlhá 79 m a verejne prístupná. Jej časťou prechádza aj náučný chodník Drienčanského krasu. Od roku 2006 je prírodnou pamiatkou.

Z Ostráňte budete pokračovať ďalej smerom na Hrušovo a po červenej turistickej značke do obcí Potok, Potok, Rovné, Ratkovská Suchá, Ratková, Ploské a Červeňan. Blízko Červeňan sa nachádza vysoká pec Sirk. Bola postavená v rokoch 1870-1874 a fungovala do roku 1903. Je vysoká 14 metrov.

Z Červeňan pôjdete ďalej do obcí Sirk a Železník do mesta Revúca. Odtiaľ potom po zelenej turistickej značke do Muránskej Dlhé Lúky a do obce Muráň. Cieľom cesty je Muránsky hrad. Ten bol postavený v 13. storočí a nachádza sa na území národného parku Muránska planina. Hrad stojí na vrchu Cigánka vo výške 935 m.n.m .. V prvej polovici 15. storočia bol prestavaný. V 18. storočí dvakrát vyhorel a koncom tohto storočia už nebol obývaný. Od roku 1972 bola vykonávaná nutná údržba hradu a nedávno prebehla jeho rekonštrukcia.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 68 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!