Cyklotrasa Hrádok - Sľažany

Trasa sa začína v dedine Hrádok a sú na nej hneď dve prudká stúpania. Z dediny pôjdete cez pohorie Považský Inovec vystúpite do nadmorskej výšky 914 metrov. Na konci pohoria dôjdete do obce Podhradie, nad ktorou stojí zrúcanina hradu Topoľčanského hradu. Hrad je postavený na skale z dolomitického vápenca v nadmorskej výške 525 metrov. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1235. Za dobu svojej existencie vystriedal niekoľko majiteľov. Začiatkom 18. storočia bol značne zničený cisárskymi vojskami pri povstaní. Bol opravený a v 19. storočí k nemu bola ešte dostavaná veža v romantickom slohu. Od tej doby sa o hrad nikto nestará.

Z Podhradie pôjdete ďalej do obcí Závada, Jacovce a Továrniky. Tu sa nachádza chránený areál Továrnicky park. Z obce pôjdete do Topoľčian, kde môžete navštíviť miestne rozhľadňu postavenú na okraji mesta. Odtiaľ pôjdete smerom na obce Solčany a odtiaľ do chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. V tejto chránenej krajinnej oblasti narazíte na ďalšiu zrúcaninu. Čierny hrad bol postavený v 13. storočí a leží v pohorí Tríbeč. V období stredoveku sa tu rýžovalo zlato, z čoho je odvodený aj názov neďalekej dediny, Zlatno. Hrad pravdepodobne slúžil iba ku stráží miestnych potokov, v ktorých sa rýžovalo zlato.

Zo Zlatna pôjdete smerom na Mankovce, Velčice a Sľažany.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 77 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!