Cyklotrasa Hronec - Ponická Huta

Kúsok od Brezna v dedinke Hronec začína táto trasa. Z tejto dediny pôjdete údolím Kamenistého potoka a okolo nádrže Hronček smerom na obce Čierny potok, Sihla, Lom nad Rimavicou, Kokava nad Rimavicou, Lehota nad Rimavská Baňa a Harachovo. Odtiaľ cez Hrnčiarskou Ves do Poltári. Tu sa nachádza tretí najstarší turecký most, ktorý je postavený cez rieku Ipeľ. Kamenný most s tromi oblúkmi pochádza z obdobia tureckej nadvlády nad týmto regiónom v rokoch 1554 až 1593. Nejde o pôvodnú verziu mosta, pretože ten bol neskôr pri oprave prestavaný. Na opravu boli použité pôvodné kamene.

Odtiaľ pôjdete do obcí Breznička, Mládzovo, Turíčky, Cinobaňa, Lovinobaňa a okolo vodnej nádrže Ružiná do Divínu. Nad dedinou sa týči zrúcanina rovnomenného gotického hradu. Bol postavený v 13. alebo 14. storočia. Roku 1683 ho cisárske vojská dobyli a vypálila. Z Divín trasa pokračuje ďalej cez obce Budiná, Bukovinka a cez Detvu do Dúbravy. Potom cez dediny Očová a Hrochoť do Dúbravice. V dedine sa nachádza kaštieľ, o ktorom sa toho však veľa nevie. Nevie sa ani presne, kedy bol postaven. Niektoré pramene uvádzajú ako obdobie vzniku polovicu 15. storočia, iné kladú výstavbu o celých sto rokov ďalej. Areál hradu je očistený od vegetácie a nachádza sa v ňom besiedka s možnosťou posedenia. Z Dúbravica už je to len kúsok do Ponickej Huty.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 166 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!