Cyklotrasa Jakubany - Spišská Nová Ves

Táto trasa vedie krásnou prírodou Levočských vrchov. Na trase je jedno náročné stúpanie, pri ktorom vystúpite tesne pod vrchol Derežová do 1200 metrov nadmorskej výšky. Trasa začína v Jakubanoch, odkiaľ pôjdete po modrej turistickej značke údolím riečky Jakubianka k vrcholu Derežová. Po ceste stretnete unikátny vysokú pec postavenú v 19. storočí. Odtiaľ pôjdete ďalej až k pamätníku SNP a potom po žltej turistickej značke až do Levočskej doliny. Ďalej po červenej turistickej značke do dediny Kováčovej Vila, nad ktorou sa nachádza pútnickej miesto, Mariánska hora. Údolím Levočského potoka dôjdete až do mesta Levoča.

Mesto je plné pamiatok a umeleckých skvostov, preto patrí k najkrajším historickým mestám na slovenský. Preto bolo vyhlásenou pamiatkovou rezerváciou. Najvýznamnejšou pamiatkou je gotický Kostol svätého Jakuba, v ktorom je 11 gotických a renesančných krídlových oltárov, vrátane najvyššieho dreveného gotického oltára na svete. Meria 18,6 m. Mesto má najväčšiu obdĺžnikovej stredoveké námestie na svete o stranách v pomere 1:3, obklopené radom cenných renesančných domov. Stojí tu tiež známa renesančná radnica. V meste sú aj ďalšie dva vzácne kostoly s barokovými interiéry, klasicistická budovy župného domu a evanjelického kostola. Historické centrum obklopuje mohutný hradobný systém s dĺžkou 2,5 km. Z Levoče pôjdete do obcí Odorica, Levočské Lúky, Harichovce a do Spišskej Novej Vsi. Tu môžete navštíviť napríklad zoologickú záhradu. 

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 52 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!