Cyklotrasa Jedľové Kostoľany - Nová Baňa

Trasa začína v obci Jedľové Kostoľany pod kopcom Drieňová. Odtiaľ pôjdete cez obec Rybníky k Živánskej strážne veži. Dátum jej vzniku nie je presne známe, predpokladá sa však, že bola postavená v 14. storočí a patrila panstvu hradu Hrušov. Bola postavená preto, aby strážila v tom čase dôležitú obchodnú cestu údolím rieky Žitavy. Zanikla po roku 1708. V tom istom roku bol zničený aj hrad Hrušov. Pôvodne mala niekoľko poschodí. Dnes však zostalo iba torzo severozápadnej stene do výšky druhého poschodia. Od strážnej veže budete pokračovať ďalej do obcí Dolná Šajbu, Veľká Lehota a k sedlu Kuchyňa. Odtiaľ pôjdete po červenej turistickej značke až ku Starohutskému vodopádu.

Vodopád sa nachádza približne 300 m od mestskej časti Stará Huta. Vodopád je vytváraný potokom Sklený a má výšku 5 m. Tento vodopád padá do pôsobivého skalného amfiteátra, ktorý je aj sám o sebe zaujímavým prírodným výtvorom. Amfiteáter tvorí sopečná hornina andezit charakteristická nevšedná blokovú odlučnosti, ktorá je dobre vidieť aj na skalných stenách okolo vodopádu. Najkrajšie je tento vodopád v jarnom období, kedy je objem prietoku vody najvyššia. Za návštevu však stojí aj v zime, kedy voda zamrzne. V tôni pod vodopádom žije veľmi vzácny rak čierny. Od vodopádu už budete pokračovať až k vlakovej stanici v Novej Bani.

Náročnosť cyklotrasy: Snadná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 26 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!