Cyklotrasa Jelšava - Žipov

Táto náročná trasa začína v obci Jelšava a vedie okolo národného parku Slovenský Kras a cez Volovské vrchy do dediny neďaleko Prešova. Z Jelšavy pôjdete po zelenej turistickej značke až k Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Táto jaskyňa je dlhá približne 300 m a bola objavená až v roku 1954 pri razení prieskumnej geologické štôlne. Verejnosti bola sprístupnená v roku 1972. Jaskynný výzdoba je tvorená minerálom aragonitu. V súčasnej dobe je jaskyňa zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Od jaskyne pôjdete po modrej turistickej značke do obce Ochtiná a ďalej do obcí Štítnik, Honc, Rožňavské Bystré, Rudná a Rožňava. V meste Rožňava môžete navštíviť napríklad strážna veža, hvezdáreň, Banskej múzeum alebo katedrálu Nanebovzatia Panny Marie.Z Rožňavy pôjdete do obce Krásnohorské Podhradie.

Tu sa nachádza rovnomenný hrad. Hrad bol postavený v 14. storočí a prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1333. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. V renesančnom štýle ho prestavali na pevnosť, neskôr na reprezentačné šľachtické sídlo. Až do r. 1812 bol hrad obývaný. Posledný majiteľ Dionýz Andrássy ho premenil na rodové múzeum a od roku 1906 ho sprístupnili verejnosti. K hradu patrí aj mauzóleum, v ktorom sú umiestnené mramorové sarkofágy. Mauzóleum postavil Dionýz Andrássy, ktorý žil vo Viedni, ale miloval Gemer a želal si byť po smrti pochovaný práve tu. Proti vôli celého príbuzenstva oženil sa s českou speváčka Františkom Hablavcovou, za čo ho takmer vydedil. Žil s ňou v mimoriadne šťastnom, hoci bezdetnom manželstve až do jej smrti v roku 1903. V nasledujúcom roku dal Krásnu Hôrku dôkladne zreštaurovať a zriadiť múzeum venované milovanej manželke.

Ďalej budete pokračovať po modrej turistickej značke do obcí Úhorná, Smolník, Smolnícka Huta a Mníšek nad Hnilcom. Potom smerom na obce Helcmanovce, Prakovce a Gelnica. Pri prejazde mesta nevynechajte návštevu miestneho hradu. Z Gelnice budete pokračovať ďalej do obcí Jaklovce, Margecany a Žipov.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 101 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!