Cyklotrasa Kežmarok - Hrabušice

Trasa začína v Kežmaroku, kde sa nachádza niekoľko zaujímavostí. Prvá je Kežmarský hrad prestavaný na zámok. Založený bol v polovici pätnásteho storočia na mieste kostola svätej Alžbety z polovice trinásteho storočia a v sedemnástom storočí bol prestavaný na neskoro renesančný zámok. Hrad založil Štefan Zápoľský na pokyn kráľa Mateja Korvína v roku 1462. Niekoľko rokov vlastnila hrad rodina Thököly. Na nádvorí hradu sú základy neskorogotickým románskeho kostola z 13. storočia. Cenným pamiatkovým objektom je ranne baroková kaplnka. Hrad v roku 1787 vyhorel, jeho pamiatková obnova začala začiatkom 20. storočia. Ďalšou zaujímavosťou je Kostol Najsvätejšej Trojice. Patrí medzi tzv. Artikulárny kostoly. Tie boli na slovenskom budované na prelome 17. a 18. storočia, teda v dobe neslobody protestantov, ktorí si smeli postaviť kostol len na základe povolenia 26. článku tzv. Šopronských artikul (boli vydané v roku 1681).

Z Kežmarku pôjdete smerom na obce Ľubica a krajinou Levočských vrchov do obcí Levočská Dolina, Vyšné Repaše, Pavľany, Jablonov a okolo Spišského Podhradie, kde môžete navštíviť miestny hrad. Ďalej budete pokračovať cez obce Baldovce, Domaňovce, Danišovce, Spišskú Novú Ves a do Hrabušice. 


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 80 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!