Cyklotrasa Košeca - Bojnice

Trasa začína na vlakovom nádraží v obci Košeca. Dedina leží pri rieke Váh a blízko Kočkovského kanála. Z Košeca pôjdete do dediny Košecké Podhradie. Tu sa na kopci nachádza sotva viditeľná zrúcanina hradu Košeca. Ten bol postavený v 13. storočí a nachádza sa nadmorskej výške 454 metrov. Bol centrom košického panstva a vystriedal niekoľko majiteľov. V roku 1670 ho dobylo a zničilo cisárske vojsko, a tak sa novým centrom panstva stalo mesto Košeca.

Z dediny pôjdete do obcí Štyri Lipy, Stanáková, Valaská Belá, Čavoj a Kostolná Ves. Odtiaľ po zelenej turistickej značke dôjdete až do Bojnice. V blízkosti mesta sa nachádza niekoľko atrakcií. Za návštevu stojí Zoologická záhrada Bojnice, Prepoštská jaskyňa alebo Bojnický zámok. Prepoštská jaskyňa sa nachádza skoro v centre mesta. Podľa archeologických nálezov bola táto jaskyňa obývaná už neandertálci približne 65 000 l.př.Kr. Leží v nadmorskej výške 242 metrov a je dlhá 11 metrov. Vznikla činnosťou termálnych prameňov, ktorých minerály sa ukladali a vytvárali travertínovú kopu. Bola objavená v roku 1926 a v roku 1964 vyhlásená národnou prírodnou pamiatkou.

Bojnický zámok je postavený na travertínovej skale a je Národnou kultúrnou pamiatkou. Pamiatku tvoria vnútorné a vonkajšie hrad s tromi nádvoriami. Základ hradu je postavený v gotickom a renesančnom štýle. Výstavba zámku prebehla niekedy v 12. storočí. Okolo zámku je park, v ktorom sa nachádza mnoho vzácnych exemplárov vrátane Lipy kráľa Mateja, ktorá je stará 700 rokov. Udáva sa, že sa jedná o najstarší strom na slovenský. V súčasnosti je súčasťou Slovenského národného múzea a je prístupný verejnosti. Ďalšou atrakciou je travertínová jaskyňa objavená v 50. rokoch 20. storočia pod zámkom.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 60 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!