Cyklotrasa Kráľová Lehota - Važec

Pohodová cyklotrasa vedúca popri prečerpávacej vodnej elektrárni Čierny Váh, telesom bývalej považskej lesnej železnice a ďalšími zaujímavými zákutiami Liptova. Je technicky nenáročná a vedie prevažne po asfaltových, poľných a lesných cestách. Cyklistickú trasu síce môžete začať v ktoromkoľvek mieste, ale najideálnejším miestom pre štart je Kráľová Lehota. Je tu vlaková stanica, pri stanici je parkovisko a oproti sa nachádza penzión s reštauráciou a pekným detským ihriskom.


Z parkoviska pri stanici vyrážame po červenej cykloznačke smer Svarín / Čierny Váh. Staršia asfaltka nás údolím dovedie až k dolnej nádrži prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh. Ak máte však chuť obzrieť si aj hornú nádrž, odkiaľ sú nádherné výhľady na Tatry, Liptovskú kotlinu a Veľkú Fatru, tak vo Svaríne odbočte vľavo. Dolnú nádrž budeme obchádzať z pravej strany a pár metrov za ňou sa dostaneme ku horárni a Múzeu považskej lesnej železnice.


V tomto mieste máme na výber pokračovať po červenej značke, my však odporúčame zelenú cykloznačku v smere na Brezová a Benkovo. Na rázcestí Brezová opúšťame zelenú a pokračujeme modrou cyklotrasou vedúcou priamo do Važca. Široká lesná šotolinová cesta vedie Murnou dolinou a postupne stúpa až na lúku. Stretnete sa tu s peknými drevenými návestiami, ktoré Vás informujú kde sa práve nachádzate.


Za lúkou na vás čaká už len pekný zjazd až do obce Važec s krásnymi výhľadmi na panorámu Vysokých Tatier. V strede obce na námestí sa môžete zastaviť a stráviť chvíľku na detskom ihrisku, nachádza sa tu aj kostol, neďaleko potraviny a pohostinstvo. Ak máte chuť spestriť si výlet podzemným dobrodružstvom, odporúčame návštevu Važeckej jaskyne.


Keďže sme prišli za važeckou pochúťkou, je ideálny čas navštíviť miestny Motorest Kriváň, ktorý sa nachádza pár metrov za obcou Važec v smere na Poprad. Pri tom ako si budete pochutnávať na miestnej špecialitke, môžete premýšľať ako budete pokračovať. Môžete trasu ukončiť práve tu a do K. Lehoty sa vrátiť vlakom.

Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 22 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!