Cyklotrasa Krásnohorská Dlhá Lúka - Vlachovská Maša

Trasa sa začína v dedine Krásnohorská Dlhá Lúka, ktorá leží na hraniciach Slovenského krasu a vedie Slovenským rudohorím až do dediny Vlachovská Maša. Blízkosti tejto dediny sa nachádza Krásnohorská jaskyňa, ktorá bola objavená v roku 1964. Jaskyňa je dlhá 1556 m a prehliadková trasa je dlhá 450 m. Trasa vedie ku kvaple rožňavských jaskyniarov, ktorý meria 33 m a vďaka tomu sa radí k tým najväčším na svete. Pred vstupom do jaskyne si musíte obliecť jaskyniarsku výstroj. Je to preto, že pri prehliadke je cieľom ukázať jaskyni v čo najprirodzenejším stave. Trasa je vďaka tomu náročná, ale nie príliš. Zvládajú ju aj deti od 6 rokov. Cez riečiska sa prechádza po drevených lávkach, jazera sa prekonávajú pomocou lanových lávok. Jaskyňa nie je osvetlená. Jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou.


Z dediny Krásnohorská Dlhá Lúka pôjdete okolo kopca Kaplna do dediny Krásnohorské Podhradie. Tu sa nachádza hneď dve zaujímavosti. Tou prvou je mauzóleum Andrássyovcov. Jedná sa o unikátnu secesný pamiatku postavenú v rokoch 1903-1904. Budova mauzólea je umiestnená v strede parku o rozlohe 7 ha. Park je prehliadkou niekoľkých významných sochárskych prác. Najviac z nich zaujme socha jazvečíka, ktorá je vytesaná z červeného mramoru a predstavuje podobu verného psa, ktorého manželia mali.


Druhou zaujímavosťou je hrad Krásna Horka. Hrad bol postavený v 14. storočí a od roku 1961 je slovenské národnou kultúrnou pamiatkou. Vlastnili ho tri významné rody, a to Máriássyovci, Bebekovci a Andrássyovci. Hrad pôvodne vznikol na ochranu starej cesty, ktorá viedla Slovenským rudohorím. V hrade sa nachádzala špecializovaná stála hradná expozícia prezentujúca fortifikačný staviteľstvo od 13. do 18. storočia, základné informácie o hrade a jeho majiteľoch. V roku 2012 bol bohužiaľ zničený veľkým požiarom. Väčšina zbierok na hrade našťastie zničená nebola, ale pri požiari zhorela celá šindľová strecha a boli roztavené tri zvony. Hrad bohužiaľ stále nie je prístupný, ale v najbližšej dobe by sa to malo zmeniť a hrad bude pravdepodobne sprístupňovaný po častiach.


Z Krásnohorského podhradia cesta pokračuje ďalej do mesta Rožňava. V Rožňave pôjdete cez Námestie baníkov, na ktorom stojí kostol svätého Františka Xaverského, Pomník Františky Andrássiové a strážna veža. Strážna veža bola pôvodne súčasťou starej radnice. Bola postavená v roku 1654 na ochranu proti Turkom. Veža má výšku 38 m. Veža mala pôvodne 3 zvony, ale dochoval sa iba jeden, ktorý ulial Buchner v roku 1934. Z Rožňavy pôjdete ďalej do obce Betliar, kde sa nachádza rovnomenný kostol. Kostol je najnavštevovanejším na juhovýchodnom Slovenskom. Kostol pochádza z 18. storočia a bol postavený na mieste bývalého renesančného kostola. Dal ho postaviť Štefan Andráši. Jeho rod zaplnil kostol množstvom vzácneho nábytku, umeleckých dielik a zbierok. Súčasťou kostola bola aj knižnica, v ktorej bola predovšetkým vedecká literatúra. Okolo kostola sa nachádza park o rozlohe 80 ha, ktorý je zdobený niekoľkými jazierkami a menšími záhradnými stavbami.


Z Betliar pôjdete do dedín Gemerská Poloma, Henckovce, Nižná Slaná a cez Nižnoslanskou Baňu a Vlachovo do železničnej stanice vo Vlachovské Maše

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 36 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!