Cyklotrasa Krásnohorské Podhradie - Borka

Trasa sa začína na hrade Krásna Hôrka blízko obce Krásnohorské Podhradie. Hrad bol postavený v 14. storočí a prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1333. Hrad bol pôvodne postavený na ochranu cesty vedúcej cez banícke oblasti Slovenským rudohorím. Niektoré nálezy ukazujú, že hrad stojí na mieste pôvodného hradu zo 13. storočia. Hrad vlastnili tri významné rody, a to Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. Od roku 1961 je národnou kultúrnou pamiatkou.

Z hradu sa vydáte k impozantnému mauzóleu Andrássyovcov. Toto secesný mauzóleum bolo postavené v rokoch 1903 a 1904. Inšpiráciou pre tvorcov tohto mauzólea bola hrobka ostrogótskeho kráľa Teodorich v talianskej Ravenne. Mauzóleum sa nachádza vo veľkom 7 ha parku uprostred ústredného nádvoria. V parku sa nachádza niekoľko sôch, z nich najobdivovanejšia je socha jazvečíka z červeného mramoru.

Od mauzólea sa vrátite niekoľko metrov späť a pôjdete smerom na obce Drnava, Kováčová a Lúčka. V zariadenia Lucca je ďalšia zaujímavosť, a to zrúcanina husitského kostola. Kostol bol založený pravdepodobne v 13. storočí. V polovici 15. storočia bol obsadený zvyšky porazeného vojska bratríkov. Tí si tu zriadili malú pevnosť a vybudovali dvojpodlažný obranou veža, z ktorej sa neskôr stala zvonica. Do začiatku 20. storočia sa tu organizovali bohoslužby, počas prvej svetovej vojny bol však zničený. Kostol je zapísaný na zozname kultúrnych pamiatok.

Z Lúčky už je to len pár kilometrov do cieľa cesty, obce Borka


Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 21 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!