Cyklotrasa Kremnica - Zrúcanina hradu Šášov

U vlakovej stanice v meste Kremnica začína tento skoro 50 km okruh. Z nádražie pôjdete k miestnemu hradu, ktorý je najlepšie prístupný zo Štefánikova námestí. Tento hrad so svojím okolím je unikátnym komplexom vybudovaným v 13.-15. storočia. Je chránený dvojitým opevnením a dominantou celého komplexu je kostol svätej Kataríny. Ku kostolu bola v 15. storočí pristavená veža. Po požiari v roku 1560 bola zrekonštruovaná v renesančnom štýle a zostala tak dodnes. Slúžila predovšetkým pre obranu, na jej vrchole je izba strážcov, ktorí strážili okolie mesta. V dnešnej dobe je v tejto izbe expozície a súčasne slúži ako vyhliadková miestnosť. Vystúpite do nej po 127 točitých schodoch a za odmenu sa vám naskytne najkrajší výhľad na mesto a jeho okolie.

Z Kremnice pôjdete do obcí Kopernica, Lutila, Žiar nad Hronom a odtiaľ k zrúcanine hradu Šášov. Hrad bol predtým kráľovským strážnym hradom. Týči sa nad riekou Hron a dedinou Šášovské Podhradie. Hrad bol postavený v polovici 13. storočia. Okolo 16. storočia bolo pristavené prehradí a nová batériová veža. V roku 1677 bol hrad ťažko poškodený vojakmi a potom už nebol nikto, kto by ho opravil. Ďalej pôjdete smerom na Trnavou Horu a okolo lanového parku do dedín Vojna, Ihráčská Píla a Ihráč. Na južnom okraji obce Ihráč sa nachádza kamenné more, ktoré je už od roku 1993 prírodní pamiatkou. Jeho rozloha je 2,2 ha. Predmetom ochrany je rozpadávajúci sa Sopúch, zvysoka prírodného kanála lávy. Jeho rozpadom vznikla sutín, ktorá vytvorila kamenné more. Prakticky tu vyúsťovala sopka a po stuhnutie andezitovej lávy vznikol útvar, ktorý sa teraz rozpadáva v prvej etape na veľké balvany. Niekoľko metrov od rímskokatolíckeho kostola sa teda nachádza vyhasnutia sopka. Z Ihráč pôjdete cez dedinu Nevoľné späť do Kremnice.

Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 54 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!