Cyklotrasa Kuchyňa - Sereď

Trasa začína v obci Kuchyňa na hranici Malých Karpát. Odtiaľ pôjdete do obce Častá. Za návštevu tu stojí hrad Červený Kameň. Hrad tu bol postavený v 13. storočí a bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov. K stavbe hradu sa viaže jedna povesť. O mieste, kde ho postaviť, je dohaduje 12 mudrcov. 11 z nich navrhovalo, aby bol postavený na kopci Kukla, ktorý leží oproti hradu. Ten jeden, ktorý nesúhlasil, navrhol miesto, kde stojí hrad dodnes. Ten najmladší z mudrcov to navrhol preto, že je vraj kopec Kukla zhromaždiskom duchov a strašidiel, ktorým by mohol stavebný ruch vadiť. Vzhľadom k tomu, že väčšina rozhodla inak, hrad sa mal postaviť na kopci Kukla. Avšak hneď prvý deň, keď robotníci postavili veľkú časť základov a múrov, je dobré víly preniesli na protiľahlej kopec, kde stojí dodnes. Preto zasadla rada mudrcov znovu a hrad bol dostavaný na mieste, kam ho podľa povesti preniesli víly.

Z Časté bude pokračovať do Dolan, Dlhé, Košolná, Trnavy, Zavar, Šúrovce a ďalej do Seredi. Navštíviť tu môžete chránený areál Sereďského parku alebo miestne kaštieľ. Inak sa mu hovorí tiež Šintavská hrad. Hrad má rovnako pochmúrnou povesť ako Čachtický hrad a jeho pani Báthoryová, avšak né toľko známu. Na kaštieľa v Seredi žila Anna Rosinu Listhiusová, ktorá bola povestná svojimi ukrutnými praktikami a bola tak Alžbete Báthoryovej veľmi podobná. Zaujímala sa o čarodejníctve, zhromaždila na hrade mnoho priaznivcov okultizmu, vďaka čomu bola nazývaná "Šintavská bosorka". Trpela duševnou poruchou, ktorá ju nútila mučiť a zabíjať nevinných ľudí. Väčšinou sa uspokojila s prostým drvením obeťou tupými predmetmi. Vraždila ľudí oboch pohlaví a všetkých vekových kategórií. Keď sa povesť o jej zločinoch rozniesla, začalo rozsiahle vyšetrovanie a Listhiusová bola odsúdená k strate majetkov i hlavy. Unikla však spravodlivosti a dožila v ústraní na Šintavskom hrade.

Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 61 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!