Cyklotrasa Leštiny - Martin

V dedine Leštiny sa nachádza drevený artikulárny kostol. Tento evanjelický kostol je národnou kultúrnou pamiatkou. Kostol bol postavený v 17. storočí na príkaz Jóba Zmeškala. Ten bol kapitánom hradnej posádky na Oravskom hrade. Pôvodná stavba bola bez veže a bez zvonov. Tie boli dostavané až neskôr. Interiér kostola je bohato zdobený. Vnútorné kvetinová výmalba bola niekoľkokrát obnovovaná. V kostole sa nachádza barokový oltár s drevorezbou zo 17. storočia a bohato zdobená kazateľnica, ktorá bola upravená v 18. storočí.

Z Lešťan pôjdete ďalej do obce Vyšný Kubín. Tu sú hneď dve zaujímavosti, a to Arpádovský a renesančný kaštieľ. Z dediny budete pokračovať smerom na obec Jasenová a cez vrchol Hrádok do obce Komjatná. Za dedinou budete prechádzať Komjatnianskou dolinou vytvorenú riekou Komjatná. Za dolinou sa nachádza obec Švošov, z ktorej pôjdete do obcí Ľubochňa, Krpeľany, Nolčovo, Podhradie, Turčianska Štiavnička a Sklabinský Podzámok. Dedina sa nachádza pod zrúcaninou hradu Sklabiňa. Tento stredoveký hrad bol postavený začiatkom 14. storočia. Od roku 1328 bol sídlom župy. Nanešťastie v roku 1436 vyhorel a neskôr bol opravený. Oprava bola veľmi nákladná. V 16. storočí hrad získal nový majiteľ a bol rozšírený. Stavebné úpravy prebehli najmä kvôli hroziacemu tureckému nebezpečenstvu. V súčasnej dobe sa hrad znovu opravuje. Prístup je sem povolený len na vlastné nebezpečenstvo.

Z dediny budete pokračovať ďalej smerom na obce Sklabiňa, Diaková, Tomčány a Martin.

Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 51 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!