Cyklotrasa Levice - Pukanec

Trasa začína v obci Levice u železničnej stanice, odkiaľ vedie k miestnemu hradu. Levický hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia v gotickom slohu. Hlavnou funkciou hradu bolo stráženie cesty k banským mestám v Horných Uhorsku a ku kláštoru. V roku 1434 hrad zachvátil požiar, ktorý hrad skoro celý zničil. V 16. storočí bol postupne dobudovaný a viac opevnený kvôli nájazdom Turkov. Hrad má bohatú históriu, čo sa týka jeho majiteľov. Hrad chátral od roku 1709 až do 20. storočia, kedy bol hrad zakonzervovaný a opravené časti ktoré slúžia Tekovskému múzeu. Z Levice pôjdete do obcí Kalinčiakovo, Čankov a Brhlovce. Tu sa nachádza skalné obydlia, ktoré je expozíciou Tekovského múzea. Toto skalné obydlia je významným pozostatkom ľudovej architektúry v oblasti Tekov. Toto obydlia patrí k 11 ďalším a údajne slúžili k obrane obyvateľstva pred Turkami. Boli teda vytvorené v 16. a 17. storočí.

Z Brhlovce pôjdete smerom na Žemberovce, Hontianske Trsťany a Hontianske Moravce. Tu sa nachádza kaštieľ, ktorý bol postavený v 1. polovici 19. storočia. V roku 1958 bol upravený pre zdravotné stredisko. U kaštieľa sa nachádza neskoro klasicistický záhradný pavilón z konca 19.storočia. Nachádzajú sa v ňom vzácne dreviny (staré lipy, a cudzokrajné stromy). Od kaštieľa pôjdete ďalej do obcí Dudince, kde sa nachádza unikátny termálne kúpele, niekoľko travertínov a pozostatky rímskych kúpeľov. Z Dudince pôjdete smerom na Teran, Dvorníky, Sipic, Báčovce, Drážovce a Ladzany. Z Ladzany pôjdete malebným údolím ku Klastavskému mlynu a do dediny Klastava. Potom ďalej smerom na Baďan, Jabloňovce a cez Bohunice do cieľa cesty, dediny Pukanec

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 77 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!