Cyklotrasa Liptovský Hrádok - Hybe

Začíname v Liptovskom Hrádku priamo na moste cez rieku Belá. Dobre situované a viditeľné cykloznačenie nás naviguje po modrej cyklistickej značke po chodníku vedúcom popri rieke Belá smerom do obce Lipt. Peter. Pri hrádzi prejdeme mostom na druhý breh rieky a po zdolaní krátkeho kopčeka pri cintoríne sa dostávame do Liptovského Petra.


Zelená cykloznačka vás prevedie obcou Lipt. Peter okolo bytoviek až na koniec, kde pokračujeme v smere na Jamník. Za obcou však nezabudnite odbočiť vpravo hneď ako prejdete mostom ponad diaľnicu, chýba tu totiž cyklistický smerovník. Zelená značka nás v tomto úseku povedie staršou asfaltkou okolo záhradkárskej kolónie až do obce Vavrišovo a postupne sa nám začne odkrývať časť panorámy Západných Tatier.


Do Vavrišova vchádzame najprv popri poľnohospodárskom družstve, neskôr popri nových bytovkách. Odporúčame tu však navštíviť Múzeum bitky pri Vavrišove. Z obce Vavrišovo pokračujeme už po modrej cyklistickej značke. Asfalt na chvíľu vystrieda poľná cesta, ktorá nás povedie aj krátkou lesnou pasážou až na začiatok obce Pribylina. Ďalej pokračujeme pekne zrekonštruovaným centrom obce popri pohostinstve až ku Múzeu liptovskej dediny, ktorého navštívenie určite netreba vynechať.


Po kultúrnej vložke sme opäť v sedle bicykla a pár metrov za parkoviskom pri múzeu odbočíme vpravo na žlté cyklistické Céčko, ktoré nás cez most ponad rieku Belá a miernym krátkym asfaltovým stúpaním dovedie do obce Lipt. Kokava. Pred obcou sa nám naskytnú pekné výhľady na končiare Západných Tatier a časť Vysokých Tatier. Cez Kokavu pokračujeme už po značenej modrej cykloznačke. Odporúčame tu však zastaviť v miestnom pohostinstve blízko pri urbárskom dome na krátku prestávku.


Po prejezdu cez najťažšie stúpanie na vás čaká asi ten najkrajší výhľad dnešnej cyklotrasy na dominantný Kriváň, končiare Tatier a priľahlú dedinku. Ak sme sa pokochali výhľadmi, pokračujeme najprv poľnou cestou cez Breziny a neskôr staršou asfaltkou popod diaľnicu a pekným zjazdom až do obce Hybe. Obec Hybe prejdeme po značenej modrej cyklistickej značke až ku poľnohospodárskemu družstvu. Ešte chvíľu pokračujeme po značenej cyklotrase, z ktorej sa ale pri hnojisku odpojíme a pokračujeme v miernom stúpaní vpravo smerom Lieštie.


Pri miernom stúpaní sa nám po pravej strane naskytnú ešte posledné pekné výhľady na časť dedinky Hybe s dominantným Kriváňom v pozadí. Na rázcestí pod horou nezabudnite odbočiť vpravo. Krátky úsek až do Kráľovej Lehoty budeme musieť absolvovať po hlavnej ceste. Pár metrov za odbočkou do obce Kráľova Lehota (smer Čertovica) sa vpravo napojíme na Liptovskú cyklomagistrálu, čiže červené C-éčko, ktoré nás povedie asfaltkou popod horu do Liptovskej Porúbky a popri rieke Váh do Lipt. Hrádku až k východiskovému bodu našej cyklotrasy.

Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 35 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!