Cyklotrasa Liptovský Hrádok - Kežmarok

Trasa začína v meste Liptovský Hrádok, kde môžete navštíviť Hrádocké Arborétum alebo miestny hrad. Arborétum sa nachádza uprostred mesta a okolo neho sú postavené sídliska. Napriek tomu, že arborétum je svojou výmerou veľmi malé, patrí medzi jedny z najvýznamnejších v Európe. Jednak je to najvyššie položené arborétum v strednej Európe, a naviac obsahuje štvrté najrozsiahlejšie dendrologické zbierky na slovenský. V arboréte sa nachádzajú jedinečné taxóny z našej a svetovej dendroflórou, ktoré sú v zoznamoch - Červených knihách viac štátov, a ktoré sú v rámci Európy na severnom okraji svojho prirodzeného areálu rozšírenia.

Liptovský hrad je zrúcaninou bývalého vodného hradu, ktorý tu bol postavený v 14. storočí. Tento gotický hrad je situovaný na vápencovej skale pri rieke Belá. Slúžil ako strážny hrad na križovatke Spišskej cesty a cesty Magna via čiže Jantárovej cesty. Po obsadení husitmi a iskrovým vojakov hrad často striedal majiteľov a dlho bol v rozvalinách. Potom ho do vlastníctva získali Belášovi bratia a celý ho opravili a rozšírili o mnohé hospodárske budovy. V roku 1803 zhorel takmer celý hrad do základov a od tej doby bol v ruinách. Keď sa hrad dostal do vlastníctva kráľovskej komory, opravili len zámok pri hrade. Zvyšok hradu bol neskôr zakonzervovaný. Teraz je hrad v súkromnom vlastníctve a je tu zriadený luxusný hotel.

Z obce pôjdete ďalej smerom na Dovalovo, Liptovská Kokava a okolo Tatranského národného parku ku Štrbskému plesu. Presnejšie pôjdete nad ním. Ak by ste chceli dôjsť bližšie, musíte zísť z trasy. Od plesa pôjdete ďalej do obcí Vyšné Hágy, Nová Polianka, Tatranská Polianka, Nový Smokovec, Tatranská Lesná a Tatranská Lomnica. Tu môžete navštíviť miestne botanickú záhradu. Odtiaľ pôjdete smerom na obce Tatranské Matliare, Malý Slavkov a Kežmarok, kde sa nachádza ďalšia hrad.

Kežmarský hrad je typom tzv. Mestský hrad. To znamená, že bol postavený priamo na území mesta za účelom jeho obrany pred nepriateľmi. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z 15. storočia. Jeho najvýraznejším majiteľom bola rodina Thököly. Tej sa nezákonne do vlastníctva dostal hrad aj s mestom. Nepriateľstvo medzi touto rodinou a obyvateľmi mesta dorástlo až do neskutočných rozmerov. Na dennom poriadku boli pouličné boje, prepady aj zákerné vraždy. Rodina bola totiž známymi odporcovia cisára. Ten im nakoniec celý majetok skonfiškoval a z pôvodného zariadenia hradu sa nezachovalo nič. Hrad začiatkom 18. storočia prešiel do vlastníctva mesta. Bol využívaný na rôzne podradné účely: sýpky obilia, kasárne, dielne a niekoľkokrát aj vyhorel. V 20. storočí prebehla generálna oprava hradu a dnes hrad slúži ako múzeum.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 70 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!