Cyklotrasa Litmanová - Sabinov

V Litmanovej začína táto náročná trasa vedúca až do Sabinova. Z Litmanová pôjdete k obci Jarabina, u ktorej sa nachádza veľa krátkych cyklotrás. Cyklotrasy sa volajú podľa stôp zvierat a je ich tu celkom šesť. Konkrétne je to Medvedí, rysy, Jazvečí, Srnčie, Vlčí a Jelení stopa. Chodníky sú farebne odlíšené a značené informačnými tabuľami. Odtiaľ pôjdete do dedín Údol a Plaveč, kde sa nachádza zrúcanina miestneho hradu. Ten bol postavený v 13. storočí a slúžil ako pohraničná pevnosť. Hrad bol postavený z kameňa. Za svoje meno vďačí pravdepodobne kmeňu Polovci (plavci), ktorých uhorskí králi v 11. - 12. storočí za účelom obrany hraníc pozývali do pohraničných oblastí Uhorska. V roku 1857 bol hrad zničený požiarom a od tej doby neopravené. Od roku 2014 však prebieha obnova hradu. V rovnakom roku sa tu začali každoročne konať hradné slávnosti.

Z dediny pôjdete do obcí Orlov, Andrejovka, Čirč a na vrchol Minčol, kde budete prechádzať národnou pamiatkovou rezerváciou Čergovská Minčol. Rezervácia bola vyhlásená na ochranu typické horské karpatskej kveteny sa zastúpením východokarpatskej prvkov a lesných spoločenstiev najvyšších polôh Čergova, dôležité z vedeckovýskumného, ​​náučného a kultúrno-výchovného hľadiska. V rezervácii sa nachádza mnoho pramenísk, množstvo zvieracích chodníkov, hlavne jelenia a diviakov, niekoľko turistické chodníky vedúce na Minčol, ako aj hrebeňom, staré lesné cesty a udržiavaný lovecký chodník.

Z rezervácie pôjdete ďalej do obcí Ľutina, Jakovany, Červená voda a do cieľa, Sabinova

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 79 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!