Cyklotrasa Malá Lehota - Jedľové Kostoľany

Pri dedine Malá Lehota sa nachádza unikátna národná prírodná pamiatka, andezitové kamenné more. Toto more má rozlohu 1,4 ha. Toto more pravdepodobne vzniklo vo štvrtohorách. Andezity vznikli z magmy a sú v nich primiešané čiastočky kremíku, preto sa toto kamenné more na slnku leskne ako ozajstná vodná hladina. Z pôvodne rozsiahleho podzemia pyroxenického andezitu sa dnes zachovalo jedno z najmenších kamenných morí na slovenskom o rozlohe cca 30 x 100 m. Aj keď sa to možno nezdá, každý z kameňov váži približne pol tony. Odtiaľ pôjdete cez Adamcová Štál, Hubačov Štál a ďalej po červenej značke do dedinky Kailovka. Odtiaľ ďalej k Brezinovci, Brodu a obce Horné Hamre. Ďalej cez Žarnovická Hutu do mesta Žarnovica.

Tu sa nachádza rovnomenný zámok. Postavil ho Urban Doci v 15. storočí. Zámok má tri poschodia a modernistickou fasádu z 20. storočia. Momentálne je verejnosti neprístupný a chátra. Z Žarnovice budete pokračovať do dedín Voznica, Richnava, Rudno, Brehy a Nová Baňa. V Novej Bani môžete navštíviť napríklad Pohronskej múzeum a alebo pokračovať ďalej do Veľká Lehota, Dolné Šajbu a odtiaľ okolo rieky Žitava do obce Rybníky a ďalej do cieľa cesty, obce Jedľové Kostoľany. Kúsok pred dedinou Rybníky sa nachádza Živánska strážna veža. Vznikla v druhej polovici 14. storočia a patrila panstvu Hrušov. Slúžila na stráženie významné obchodné cesty okolo rieky Žitavy. Zanikla po roku 1708, kedy bol zničený hrad Hrušov.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 52 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!