Cyklotrasa Námestovo - Brnice

Trasa sa začína pri vodnej nádrži Orava v obci Námestovo. Táto vodná nádrž čiastočne zasahuje aj do Poľska. Je vybudovaná na sútoku Bielej a Čiernej Oravy. Práca začali v roku 1941 a boli dokončené v roku 1954, kedy bola nádrž uvedená do prevádzky. Pre jej výstavbu bolo zatopené 5 obcí a čiastočne i dediny Námestovo. Uprostred zostal nad hladinou iba Vtáčie a Slanický ostrov. Vtáčie ostrov je hniezdiskom čajok chechtavých, bielohlavých, rybárov i riečnych. Verejnosti nie je prístupný, pretože patrí do chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. Čo sa týka kúpania, je k nemu využívaná hlavne južnú a západnú časť nádrže. Ďalšie ostrov, teda Slanický ostrov, je tiež inak nazývaný ako Ostrov umenia. Je pozostatkom po zatopenej obci Slanica. Je na ňom i zachovalý kostol Povýšenia sv. Kríža. Tento klasicistická bol postavený v 18. storočí ako baroková kaplnka. V dnešnej dobe je v priestoroch kostola umiestnená galéria ľudového umenia. Okrem kostola sa tu nachádza historický cintorín a lapidárium Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke je nainštalovaná expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Ostrov je chránenou prírodnou pamiatkou. V lete sa na ostrov dostanete loďou alebo na šliapadle. V zime je možné prejsť po zamrznutej vodnej hladine.

Námestova pôjdete do obcí Slanická Osada, Ústie nad Priehradou, Trstená a Vitanová. Odtiaľ údolím rieky Oravice do dediny Oravice a ďalej po červenej turistickej značke smerom na obce Zuberec, Huty a ďalej do Kvačianskej doliny. Dolina je tvorená riekou Kvačianka. Nachádza sa tu niekoľko vyhliadok, vodné mlyny Oblazy a Ráztocky vodopád. Po prejdení doliny sa dostanete do dediny Kvačany, odkiaľ pôjdete do obcí Liptovká Sielnica a Brnice. Tie leží pri rozľahlého vodného diela Liptovská Mara. Stavba trvala 10 rokov a hrádza je vysoká 53 metrov. Jedná sa o najväčšiu vodnú nádrž na rieke Váh.

Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 66 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!