Cyklotrasa Oslany - Brodzany

Trasa začína na železničnej stanici v Oslany. Od nej pôjdete do Oslany a potom ďalej do dediny Veľké Uherce. Tu sa nachádza renesančný zámok postavený v roku 1622, ktorý počas svojej existencie prešiel hneď niekoľkými úpravami. Prvá prebehla v 18. storočí, kedy bol prestavaný do barokového štýlu. Neskôr v rokoch 1845 až 1860 bol prestavaný v romantickom neogotickom slohu. Avšak časť miestností na prízemí bola ponechaná bez úprav. V roku 1865 zámok kúpila zámok rodina Thonetovců a tí ho vlastnili až do druhej svetovej vojny.

Z Veľkého Uherce pôjdete ďalej do obcí Kolačno, Hlboké a Vrchhora. Tu sa nachádza ďalšia pamiatka, a tou je zrúcanina kostola sv. Michala. Leží uprostred tribečských lesov v chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Kostol tu pravdepodobne stojí od roku 1640. Bol postavený v barokovom slohu a dnes z neho ostali len obvodové steny. Dedina bola až do 19. storočia pútnickým miestom.

Z dediny pôjdete ďalej do obce Klížska Hradiště. Uprostred cintorína sa nachádza zrúcanina románskeho kostola. Kostol bol postavený počas 12. storočia. Stavba sa zachovala dodnes aj bez neskorších úprav. Skladá sa z pozdĺžnej lode a valcové veže. Kostol bol obnovený až v roku 1936, kedy sa úprav ujal historik umenia a pamiatkar Václav Mencl. Kostol už však už nie je využívaný na liturgické účely.

Ďalej pôjdete do obce Brodzany. Tu nájdete ďalšie zaujímavosť, jedná sa o Letohrádok Babylon. Ten nechala postaviť majiteľka miestneho zámku. Bol postavený v roku 1894. Po smrti majiteľky hrad chátral a počas druhej svetovej vojny bol rabovania. Odvtedy nedošlo k žiadnej rekonštrukcii, a tak sa pomaly premenil na zrúcaninu.


Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 28 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!