Cyklotrasa Pažiť - Levice

Trasa sa začína v dedine Pažiť, kúsok od prírodnej rezervácie Veľký vrch. Odtiaľ pôjdete smerom na Veľké Uherce. Tú sa nachádza Renesančný zámok postavený v roku 1622, ktorý počas svojej existencii prešiel hneď niekoľkými úpravami. Prvá prebehla v 18. storočí, kedy bol prestavaný do barokového štýlu. Neskoro v rokoch 1845 až 1860 bol prestavaný v romantickom neogotickom slohu. Avšak časť miestností na prízemí bola ponechaná bez úprav. V roku 1865 zámok hromadili zámok rodina Thonetovců a tí ho vlastnili až do druhej svetovej vojny.

Z Veľkého Uherce pôjdete smerom na obce Rudice a Skýcov. Pár kilometrov za dedinou narazíte na zrúcaninu hradu Hrušov. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1253. V druhej polovici 17. storočia bol hrad prestavaný. To však nevydržalo dlho, pretože hneď v roku 1708 bol hrad spustošený cisárskou armádou a už nebol opravený. Začiatkom 20. storočia sa uskutočnili prvé záchranné práce.

Od hradu pôjdete ďalej smerom na mesto Topoľčianky. Tu si môžete urobiť ďalšiu zastávku, a to u miestneho zámku. Zámok je postavený v renesančno-klasicistickom slohu v 15. storočí. Bol postavený na mieste gotického vodného hradu. V roku 1890 bol letným sídlom Habsburgovcov a po vzniku ČSR aj prezidenta republiky. Zámok je obklopený rozsiahlym anglickým parkom súčasťou ktorého je aj poľovnícky kaštieľ. Zámok je v dnešnej dobe využívaný ako knižnica. V roku 1970 bol zámok vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V meste sa nachádza aj národná Žrebčín.

Po prehliadke budete pokračovať ďalej do obcí Zlaté Moravce, Prilep, Nemčiňany, Lipník a Levice. V Leviciach si nenechajte ujsť návštevu miestneho hradu. Hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia. Stojí na skalnom ostrohu nad močiarmi. Hrad bol postavený na ochranu cesty k banským mestám v Horných Uhorsku a ku kláštoru v Hronskom Beňadiku. Hrad bol po bojoch v 17. storočí poškodený a od tej doby už neopravené. Zrúcanina bola len zakonzervované v 20. storočí.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 63 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!