Cyklotrasa Petržalka - Gabčíkovo

Trasa sa začína pri Bratislave a okolo Dunaja vedie až do mesta Gabčíkovo. V Bratislave môžete navštíviť napríklad Bratislavský hrad. Hrad sa týči na ľavom brehu Dunaja. Celému hradnému komplexu dominuje stavba bývalého kráľovského paláca. Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky na slovenský. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 907. Jeho história je veľmi bohatá, za zmienku rozhodne stojí to, že Mária Terézia tu vychovala svojich 16 detí. Hrad bol tiež kráľovským hradom Uhorska, kde boli uchovávané korunovačné klenoty. V roku 1811 tu vypukol veľký požiar. Hrad bol natoľko zdevastovaný, že sa uvažovala dokonca o jeho zbúraní. A to až do roku 1954, kedy začala rozsiahla rekonštrukcia. Hradu sa týka niekoľko zaujímavostí, napríklad socha Svätopluka na Čestnom nádvorí alebo tajná chodba vedúce až do Viedne. Socha veľkomoravského vladára Svätopluka bola na nádvorí umiestnená až v roku 2010. Od sochy je nádherný výhľad na Dunaj, Petržalku a pri dobrej viditeľnosti až na vrcholky 100 km vzdialených rakúskych Álp. Krásny výhľad je tiež zo 47 metrov vysoké Korunný veže. Výstup na ňu je súčasťou prehliadky hradu. Ďalšou zaujímavosťou je tajná chodba vedúce až do Viedne, ktorá sa údajne nachádza pod hradný studňou. Legenda hovorí, že Mária Terézia raz pozvala do svojho sídla aj tých, ktorí sa proti nej chystali zosnovať sprisahania. Keď hostia popili viac omamných nápojov, ako zvládli, nechala ich preniesť do hradných komnát, kde sa premenili na kameň. Kamene potom dala panovníčka nahádzať do hradnej studne, čím navždy zanikli podzemné priestory pod hradom vrátane tajnej chodby, ktorá údajne z Bratislavského hradu viedla až do Viedne. Všetko je legenda, existenciu tajnej chodby sa doteraz nepodarilo dokázať.

Z Petržalky pôjdete cez chránenú krajinnú oblasť Dunajské luhy smerom na obce Čunovo, Dobrohošť a Bodíky. Za obcou prejdete po priehradnej hrádzi cez vodné dielo Gabčíkovo až do mesta. Súčasťou hrádze je aj vodná elektráreň. Vodné dielo sa začalo budovať v roku 1976 a to kvôli predchádzajúcim veľkým povodniam. Stavba bola dokončená až v 90. rokoch. Celé vodné dielo je impozantný a návštevu ocenia ako deti, tak aj dospelí.


Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 52 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!