Cyklotrasa Pezinok - Piešťany

Blízko chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty leží dediny Pezinok, kde začína táto trasa. Odtiaľ pôjdete do obcí Vinosady, Modra, Dubová a Častá. Nad obcou sa týči hrad Červený Kameň. Hrad tu bol postavený v 13. storočí a bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov. K stavbe hradu sa viaže jedna povesť. O mieste, kde ho postaviť, je dohaduje 12 mudrcov. 11 z nich navrhovalo, aby bol postavený na kopci Kukla, ktorý leží oproti hradu. Ten jeden, ktorý nesúhlasil, navrhol miesto, kde stojí hrad dodnes. Ten najmladší z mudrcov to navrhol preto, že je vraj kopec Kukla zhromaždiskom duchov a strašidiel, ktorým by mohol stavebný ruch vadiť. Vzhľadom k tomu, že väčšina rozhodla inak, hrad sa mal postaviť na kopci Kukla. Avšak hneď prvý deň, keď robotníci postavili veľkú časť základov a múrov, je dobré víly preniesli na protiľahlej kopec, kde stojí dodnes. Preto zasadla rada mudrcov znovu a hrad bol dostavaný na mieste, kam ho podľa povesti preniesli víly.

Z Časté pôjdete do obcí Doľany, Dolné a Horsné Orešany, Jošonec a Smolenice. Vo Smolenice rozhodne stojí za návštevu miestny zámok. Pôvodne gotický hrad bol postavený v 15. storočí a patril uhorskému kráľovi. Slúžil ako strážny hrad na Českej ceste. Hrad zažil krušné časy, na konci 18. storočia spustol a v 19. storočí dokonca vyhorel a zostali len ruiny. Do súčasnej podoby bol zámok prestavaný v roku 1853 a hlavná budova bola postavená v roku 1911. Z pôvodného hradu sa zachovali len bašty. Zámok bol dobudovaný až po roku 1945. Pre verejnosť je prístupný len čiastočne.

Zo Smolenice pôjdete do obcí Trstín, Naháč, Dechtice, Chtelnica, Vrbové, Trebatice a Piešťany. Za návštevu tu rozhodne stojí kúpeľný ostrov, Kolonádový most, Balneologické múzeum alebo rozsiahly mestský park.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 76 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!