Cyklotrasa Plášťovce - Devičie

Trasa sa začína v dedine Plášťovce kúsok od rovnomenného kaštieľa. Kaštieľ postavil generál Ferenc Palásthy na začiatku 18. storočia. Celková rozloha pozemku náležiace kaštieľa je približne 6 ha. Na pozemku je okrem budovy kaštieľa dvor, záhrada a park. V blízkosti zámočku leží i kostol. Vonkajšia rekonštrukcia kaštieľa prebehla v roku 2005. Z Plášťovce budete pokračovať ďalej do obce Dolné Rykynčice a okolo tesárske rokliny a skalných skrýšou do dediny Dvorníky. Skalné skrýše, čiže tesárske Dúpence, sú vytesané do strmého pieskovcového svahu. Skrýše prvýkrát opísal Andrej Kmeť. Pravdepodobne slúžili ako útočisko občanov pred Turkami. Pravdepodobne však boli vytvorené už v 13. storočí, kedy prebiehali tatárskej boja. Nachádza sa tu celkom štyri skalné skrýše, najväčší z týchto skrýš má osem izieb. V dnešnej dobe sa v blízkosti skrýšou nachádza informačné tabule a pomocná laná, ktorá vám uľahčí prípadný vstup do ťažko dostupných skrýš.

Z Dvorníky pôjdete smerom na obce Merovce a Dudince. V obci sa nachádza termálne kúpele, ktoré sú svojou kvalitou vody naozaj unikátne. Okrem niekoľkých minerálov obsahujú aj veľa kysličníka uhličitého a sírovodíka. Kúsok od týchto kúpeľov sa nachádzajú pozostatky starých rímskych kúpeľoch, ktoré boli vytesané v časoch antiky vojakmi rímskych légií. Dodnes sa tu uchovalo 32 týchto vytesaných van. Okrem toho sú tu aj známe Dudinské travertíny. Sú chráneným prírodným útvarom, ktorý sa nachádza v areáli parku Dudinských kúpeľov. Tieto travertíny vznikli vyzrážaním vody okolo minerálnych prameňov. Z Dudince pôjdete cez obce Slatina, Horné Turovce, Ipeľskej Úľany, Kleňany, Sečianky a Vinica do obce Hrušov. V blízkosti sa nachádza pivnice tesané do pieskového tufu. Okrem vína sa tu skladovali tiež zemiaky a zelenina. Pivnice sú súčasťou náučného turistického chodníka ľudovej architektúry a starých hospodárskych prác v obci Hrušov.

Z Hrušova už zostáva do cieľa len niekoľko kilometrov. Cesta vedie údolím medzi kopcami cez rázcestie Krížna Cesty, dediny Drienovo, Čabradský Vrbovok, Dolný a Horný Baldini a Uňatín až do cieľa cesty, obce Devičie. Kúsok odtiaľ sa nachádza mesto Hontianske Nemce v ktorom je železničná stanica. Odtiaľ sa prípadne môžete zviesť ďalej.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 88 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!