Cyklotrasa Podolínec - Krompachy

Trasa začína v mestečku Podolínec, kde sa nachádza kláštor piaristov. Kláštor s kostolom boli postavené mimo mestských hradieb vo východnom susedstve bývalej Hornej brány. Od mesta kláštorný areál oddeľovala dodnes zachovalá mestská hradba. Areál ranne barokového kláštora piaristov s kostolom sv. Stanislava bol postavený v severovýchodnej časti mesta za hradbami v rokoch 1642 až 1648. Kláštoru dominuje mu 10 m vysoký obraz sv. Stanislava z r. 1688 na hlavnom oltári. Odtiaľ pôjdete ďalej do obce Holumnica. Bol postavený pravdepodobne na prelome 15. a 16. storočia, pričom neskôr bol niekoľkokrát upravovaný. Pôvodne to bola opevnená trojpodlažný obytná stavba v goticko-renesančnom štýle. Mala štvorcový pôdorys bez veží. Obvodové múry mali štrbinové strieľne. Našli sa aj zvyšky renesančný štítkové atiky. Hrad si pravdepodobne dala postaviť niektorá z rodín Berzeviczyovcov, Ujházyovcov alebo Görgeyovcov. Presné záznamy neexistujú, vychádza sa len z iných historických dokumentov. Objekt opustili niekedy v 17. storočí, keď si v obci vybudovali pohodlnejšie a reprezentatívnejší kaštieľ.

Ďalej pôjdete do dedín Jurské, Ihľany, Torysky a Pavľany. Odtiaľ pôjdete smerom na Jablonov a Spišskej Podhradí. Tu sa nachádza Spišský hrad, ktorý je so svojím pôdorysom 41 426 m² najrozsiahlejšie hradné zrúcaninou v strednej Európe a jedným z najväčších hradných komplexov v Európe. Spišský hrad je chránený ako slovenský Národná kultúrna pamiatka a v roku 1993 bol hrad spoločne s priľahlými pamiatkami (Spišská Kapitula, Spišské Podhradie a Žehra) zapísaný na zoznam lokalít Svetového dedičstva UNESCO.

Z mesta budete pokračovať ďalej do obce Hodkovce, kde sa nachádza kaštieľ. Kaštieľ bol postavený v barokovo-klasicistickom štýle niekedy počas 17. storočia. Život a historický význam mu dala rodina Csákyovcov, ktorá vyše 300 rokov vlastnila neďaleký Spišský hrad. V roku 1780 Emanuel Csáky objekt prestaval a z vyhoreného Spišského hradu dal previesť značnú časť zbraní a vnútorného zariadenia a založil rozsiahly francúzsky park. Vnútorné zariadenie zámku premiestnili v roku 1959 do zbierok nábytkového múzea v Markušovciach, ktoré je súčasťou Východoslovenského múzea Košice. Z Hodkovic pôjdete do obcí Žehra, Oľšavka, Spišské Vlachy a cez Kolinovce do Krompách

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 66 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!