Cyklotrasa Prešov - Humenné

Táto trasa je dlhá 94 km a v prvých 25 km je veľmi náročné stúpania. Preto nie je vhodná pre začiatočníkov. Vedie z Prešova cez Slanské vrchy do Giraltovic. Za nimi až k hraniciam Ondavskej vrchoviny. Z Prešova, ktorý leží blízko Veľkého Šariša, pôjdete do obcí Dulova Ves, Kokošovce, Sigord, a Zlatá baňa. Odtiaľ pôjdete po modrej turistickej značke a okolo Zlatobanského potoka. Dôjdete až k sedlu Červená Mláka a po zelenej turistickej značke k chate Čierna hora. Odtiaľ k rázcestiu Pod Oblíkom a ďalej po červenej a žltej turistickej značke do obce Petrovce. Potom dôjdete až do Hanušovciach nad Topoľčany, kde môžete navštíviť miestne kaštieľ. Momentálne je v ňom múzeum.

Ďalej pôjdete údolím rieky Topľa do obcí Ďurďoš, Mičakovce a Giraltovce. Odtiaľ potom po zelenej a žltej turistickej značke až k vodnej nádrži Malá Domaša a do obce Žalobín. Do cieľa zostáva už len 20 km. Prejdete obce Ondavskej Matiašovce a Tovarné, nad ktorou sa týči zrúcanina hradu Čičava. Zrúcanina hradu pochádza zo 13. storočia. Nachádza sa v nadmorskej výške 205 m n. M. Hrad poškodilo posledný Rákociho povstania v roku 1711 a od tej doby je zrúcaninou. Z hradného kopca sú nádherné výhľady na široké okolie. Hrad Čičava bol v roku 1963 vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Od roku 2014 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov.

Potom budete pokračovať do obcí Hudcovce, Topoľovka, Závadka a odtiaľ až do Humenného, ​​kde sa nachádza ďalšia kaštieľ. Je postavený v renesančnom štýle a patril dynastií Drughetovců. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1449. Pravdepodobne bol postavený na Mies vodného hradu, ktorý tu bol postavený v 13. storočí. Kaštieľ bol bohužiaľ koncom druhej svetovej vojny poškodený a v roku 1946 tu dokonca vypukol požiar, ktorý zničil povodni doškovou strechu. V dnešnej dobe sa v Zámocká nachádza Vihorlatské múzeum, ktoré ukazuje jeho histórii. Navyše je tu prírodovednú expozícia a ďalšími expozíciám.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 94 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!