Cyklotrasa Priechod - Banská Bystrica

Trasa sa začína v dedine Priechod. Odtiaľ pôjdete smerom na obce Podkonice, Moštenica a ďalej po žltej turistickej značke. Tá vedie do obce Kyslá a k rozcestníku u Hiadeľského sedla. Odtiaľ ďalej pôjdete po zelenej značke do obce Polianka. Blízko obce sa nachádza dedina Donovaly, kde je aj rozprávková dedinka Habakuky. Ďalej budete pokračovať do dedín Bully a Šachtička. Tu sa nachádza rovnomenná rozhľadňa, ktorá zároveň slúži ako multifunkčné vežu. Z rozhľadne toho bohužiaľ moc vidieť nie je, pretože sa za ňou nachádza vrchol vysoký 1100 m.n.m.. Je z nej vidieť iba Špania dolina, halda Krížna a okolité vrcholy Starohorských vrchov. Rozhľadňa je vysoká 20 metrov a vyhliadková plošina sa nachádza v 16 m. Rozhľadňa je prístupná verejnosti, ale musíte si od nej požičať kľúče na recepcii hotela Šachtička. Z dediny budete pokračovať ďalej do obcí Selce, Kynceľová a odtiaľ do mesta Banská Bystrica k mestskému hradu.


Hradu sa inak hovorí Barbakan. Je to národná kultúrna pamiatka a symbol historického centra mesta. Hrad bol postavený v 13. storočí. Už v tom čase blízko neho stál kostol Nanebovzatia Panny Márie. Hrad bol postavený kvôli ochrane výnosov z ťažby drahých kovov, najmä medi a striebra, a kráľovskú pokladnicu. Areál hradu sa skladá z kostola Panny Márie, tzv. Matejovho domu, radnica, budovy fary a kamenného opevnenia. V meste sa okrem vyššie vymenovaných pamiatok nachádza aj katedrála svätého Františka Xaverského, niekoľko kostolov, kaplnka svätej Barbory, Mariánsky stĺp, secesná kamenná vila a ďalšie.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 56 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!