Cyklotrasa Rožňava - Medzev

Trasa vedie okolo národného parku Slovenský Kras. Slovenský kras je tvorený vápencovými náhornými planinami oddelenými hlbokými údoliami s množstvom podzemných i povrchových krasových javov. oblasti Slovenského krasu rastie veľmi mnoho druhov chránených teplomilných rastlín. Vzácna rastlinná spoločenstvá sa vyskytujú na silno zamokrených lúkach v údolí Štítnického potoka. Pestré prírodné podmienky ovplyvňujú rozšírenie a vývoj živočíchov. Špecifické druhy živočíchov žijú v jaskyniach a priepastiach. Slovenský kras odvodňujú rieky Slaná, Muráň a Turňa s väčším množstvom drobnejších prítokov.

Z Rožňavy pôjdete do obce Krásnohorské Podhradie, kde sa nachádza rovnomenný hrad. Hrad bol postavený v 14. storočí a prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1333. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. V renesančnom štýle ho prestavali na pevnosť, neskôr na reprezentačné šľachtické sídlo. Až do r. 1812 bol hrad obývaný. Posledný majiteľ Dionýz Andrássy ho premenil na rodové múzeum a od roku 1906 ho sprístupnili verejnosti. K hradu patrí aj mauzóleum, v ktorom sú umiestnené mramorové sarkofágy. Mauzóleum postavil Dionýz Andrássy, ktorý žil vo Viedni, ale miloval Gemer a želal si byť po smrti pochovaný práve tu. Proti vôli celého príbuzenstva oženil sa s českou speváčka Františkom Hablavcovou, za čo ho takmer vydedil. Žil s ňou v mimoriadne šťastnom, hoci bezdetnom manželstve až do jej smrti v roku 1903. V nasledujúcom roku dal Krásnu Hôrku dôkladne zreštaurovať a zriadiť múzeum venované milovanej manželke.

Dále pojedete do obcí Drnava, Kováčová, Lúčka, Hačava a do cíle cesty, obce Medzev.


Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 45 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!