Cyklotrasa Rudina - Skalka nad Váhom

Trasa začína neďaleko mesta Žilina v obci Budatín. Hneď na začiatku tejto trasy si môžete urobiť zastávku u miestneho Budatínskeho hradu. Ten sa nachádza na sútoku riek Váh a Kysuca. Prvá zmienka o hrade pochádza zo 13. storočia. Je prístupný verejnosti a momentálne je budova hradu využívaná ako múzeum, presný názov je Považské múzeum. V areáli hradu sa tiež nachádza Drotárska pavilón. Okolo hradu je vybudovaný krásny anglický park, ktorý rozhodne stojí za návštevu. Má rozlohu 4,7 ha.

Od hradu budete pokračovať okolo vodnej nádrže Hričov do obcí Svederník, Kotešová, Mikšová a Podvažie. Odtiaľ potom po modrej turistickej značke do obce Jasenice a ďalej po zelenej turistickej značke smerom na Udiča. Kúsok od obce leží vodná nádrž Nosice, ktoré sa tiež inak hovorí Priehrada mládeže. Nádrž bola postavená v rokoch 1949-1957 a je súčasťou Vážskej kaskády, ktorá slúži na vyrovnanie prietoku rieky Váh a na výrobu elektrickej energie. Najväčšia hĺbka nádrže je 18 m a priehradnej múr má výšku 36 metrov.

Od nádrže pôjdete do obcí Nimnica, Púchov, Streženice, Pruské a do cieľa cesty Skalka nad Váhom. Táto dedina je najstarším pútnickým miestom na slovenskom. V blízkosti sa nachádza kostol a kláštor Malá a Veľká Skalka. Kostol Malá Skalka je dvojvežový kostol postavený v románskom štýle v roku 1208. Kláštor Veľká Skalka sa nachádza necelý kilometer od Malej Skalky. Kláštor bol postavený v roku 1224 a blízko neho sa nachádza aj jaskyňa pútnikov. Viaže sa k životu sv. Beňadik, pustovníka, ktorého pri modlitbe prepadli zbojníci. Začal prosiť Boha o pomoc, dotkol sa rukou skaly a tá sa otvorila. Doteraz je pri ústí jaskyne odtlačok jeho ruky na skale.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 83 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!